Haberkonya.com -
  :. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Sille’de Konya Türküleri dile geldi
2009/01/21 14:03
Sille’de Konya Türküleri dile geldiÇelebi Grubu tarafından Sille Konağı’nda gerçekleştirilen Yaren Gecesi’nde, birbirinden güzel ve anlamlı türküler okundu.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu hafta mutad olarak düzenlenen Sille Salı Sohbeti’nde, Konya Türküleri dile geldi.
Çelebi Grubu tarafından Sille Konağı’nda gerçekleştirilen Yaren Gecesi’nde, birbirinden güzel ve anlamlı türküler okundu. Çuhacıoğlu Peşrevi ile başlayıp iki saate yakın süren gecede Saim Kayhan, Minarede ezan var, Edalı bebek, Gesi ve Meram Bağları’ndan sonra Saffet Efendi türkülerini okudu. İki bölümden oluşan Yaren Gecesi’nde; Karanfil oylum oylum türküsünün ardından Âşık Şem’i’nin Konya Methiyesi’ni söyleyerek büyük alkış alan Saim Kayhan, bunun peşi sıra Edalım, Ali’m, Elmalı, Şerif Hanım ve Ahmet Özdemir’in Sille Türküsü’nü seslendirdi.
Zaman zaman dinleyicilerin de iştirak ettiği türkülerden “Annem beni kaldırmışsın, atmışsın/Gökyüzünde turnalara çatmışsın” ve “Sarı ipek, mavi ipek bükelim/Benim derdim çoktur, kimlere dökeyim” ile Sebep türküsü, sevilen türküler arasında büyük alkış topladı. Yaren Gecesi; “Oy mendil olayı da mendil” ile Ahmet Özdemir’in “Haydi bizim evde fındıklı da, fıstıklı da badem var/Yavaş da söyle arkamızda adem var” türküsüyle son buldu. Geceden sonra Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, davetlilere Arabaşı Çorbası ikram etti.
Çelebi Grubu şu isimlerden oluştu: Saim Kayhan (solist), Köksal Tosun (Kanun), Kemal pekçağlar (Ud), Bekir Hatıra (Cura), Cemil Dikicier (Bağlama), Sıtkı Ün (Divan sazı), Mustafa Tosun (Def).
Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, yeni yılın ocak ayının son Salı Sohbeti’nde, Kadro Dergisi ve Kadrocular Hareketi’nin anlatılacağını söyledi. Araştırmacı-Eğitimci Osman Küçükmumcular, 27 Ocak 2009 Salı günü saat 20’de başlayacak olan sohbetinde, 23 Ocak 1932’de gerçekleşen Kadrocular Hareketi’nin amacı ve hedefi hakkında bilgi verecek.
Haber Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 

:. Kültür Sanat Haberleri
[:.:]
Başka bir açıdan Mustafa
Lokman Koyuncuoğlu
Melekler şehri terk edince
Taner Aydın
Kalem ve kılıç
Mustafa Azılıoğlu
Yeşil taşı arıyorum
Memduh Nihat Ada
Ferhunde’nin Suçu Ne?
Hakan Bahçeci
Seninleyiz Banu Avar
Alev Ayyıldız
ASIM'IN NESLİ ve 120
Nadide Ü.Altıparmak
Konya’nın Meydanı neresi?
Mustafa Kara
Üstad hiç bir yerde böyle anılmadı
Abdullah Öksüz
Dinlerarası Diyalogmuş!
Mustafa Tatlısu
Bakın Şu Derde!
Murat Can
Türbe önünü ne yapmalı?
Nurettin Bay
:. Siz ne dersiniz?
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com