Haberkonya.com -
  :. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Hedef Kazakistan!
2009/02/12 09:05
Hedef Kazakistan!
Kazakistan Büyükelçisi ile biraraya gelen Konyalı işadamları, Büyükelçi ile ne konuştu?


Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Baghdad Amreyev, Konya Genç İş Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KOGEYAD) tarafından düzenlenen toplantıda Konyalı iş adamlarıyla bir araya geldi.

Rixos Otel'de düzenlenen toplantıda Kazakistan ile Türkiye ve Konya arasındaki ticari ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği ve Konyalı iş adamları için Kazakistan'a yapabilecekleri yatırım ve ihracat konuları masaya yatırıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KOGEYAD Genel Başkanı Mustafa Ulu, Türkiye ile kardeş ülke Kazakistan arasında tarihe dayanan bir dostluk ve dayanışma olduğunu belirterek, ''Bu ilişkilerin yanı sıra Orta Asya'nın en güçlü ülkelerinden olan Kazakistan'la ticari ilişkilerimizde iyi bir seviyede. Gerek ihracat, gerekse yatırım olarak iş adamlarımız için Kazakistan önemli bir hazine. İşte biz de bu hazineden Konyalı iş adamları olarak nasıl faydalanmamız gerektiği konusunda en yetkili ağızlardan birisi olan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Baghdad Amreyev'le iş adamlarını bir araya getirmek istedik'' dedi.

Büyükelçi Baghdad Amreyev ise, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin yıllar geçtikçe daha da geliştiğini ifade ederek, ''Kazakistan özellikle petrol, madenler ve tarım konusunda oldukça gelişmiş bir ülke. Dünya petrol üretiminin büyük bölümünü biz gerçekleştiriyoruz. Ülke olarak Sovyetler Birliği'nden ayrıldığımız günden itibaren müthiş bir gelişim ivmesi çiziyoruz ve bu ivmede Türkiye'nin rolü çok büyük. Bu nedenle biz bu iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da artmasını istiyoruz. Ülkemiz özellikle inşaat, madencilik, tarım ve tekstil konularında büyük yatırım bekliyor. Bu yatırım bekleyen sektörlerde daha önce yatırım yapan Türk şirketleri büyük paralar kazandı. Bu kazançtan sizlerin de yararlanmasını istiyoruz. Bu nedenle bu tür toplantılarla sizlerle bir araya gelerek yatırım konularında görüş alışverişi yapıyoruz'' şeklinde konuştu.
Haber Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 

:. Ekonomi Haberleri
[:.:]
Eee, Ne yapalım Konya böyle!
Lokman Koyuncuoğlu
IMF’ye gerek yok batmayız?
Taner Aydın
Tebrikler Kime
Mustafa Azılıoğlu
Ya taş, ya kuş...!
Memduh Nihat Ada
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Konya’yı Değiştiren Adam
Nadide Ü.Altıparmak
Olan biteni anlamak
Abdullah Öksüz
KONYA TİCARET ODASI
Mustafa Tatlısu
KOP için tam sırası
Nurettin Bay
:. Siz ne dersiniz?
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com