Haberkonya.com -
  :. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Burs mağduru öğrencilere müjde
2009/02/13 08:21
Burs mağduru öğrencilere müjde


Yurtkur,CHP'nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kanun sebebiyle belediyelerden burs alamayan öğrencilerin mağduriyeti için harekete geçti.

Yurtkur, belediyelerden burs aldığı için öğrenim kredisine başvurmayan öğrencilere yeni bir imkan tanıdı. Buna göre mağdur öğrencilerin 11-20 Şubat tarihleri arasında kuruma müracaat etmeleri gerekiyor.

Başvurular www.kyk.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılacak. Başvurusu kabul edilen öğrencilere, 13 Mart'tan itibaren öğrenim kredisi verilmeye başlanacak. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, ilk defa böyle bir uygulamaya gidiyor. Kararda mağdur öğrencilerin talepleri etkili olmuş. Yurtkur Genel Müdürü Hasan Albayrak, belediyelerden burs aldığı için kredi talebinde bulunmayan öğrencilerin mağdur olduklarını belirtti. Albayrak, ''Belediyeden aldığımla idare ederim diye düşünenler şimdi bursları iptal olunca ne yapacağını şaşırdı. Bazı öğrenciler bize mağduriyetlerini iletti. Biz de geçmişte yeni başvuru almadığımız halde ilk defa öğrencilere öğrenim kredisine başvuru imkanı verdik. Eğer belediyeden burs aldıkları için geçmişte bize başvurmamışlarsa onlara yeni bir imkan vererek mağduriyetlerini gidermiş olacağız.'' diye konuştu.

Albayrak ayrıca önceden başvurup da evraklarını teslim etmediği için kredi verilmeyen öğrencilerin senetlerini teslim etmeleri için 3. kez uzatılan evrak verme süresinin de 27 Şubat akşamında dolacağını hatırlattı.

2002 yılında 45 lira olan burs ve krediler, bugün 180 lira olarak ödeniyor. Bu yıl 75 bin burs, 175 bin öğrenim, 135 bin de katkı kredisi (harç) veren Yurtkur, toplam 817 bin öğrenciye maddi katkıda bulunuyor. Kurum, ayrıca 484 bin öğrencinin harçlarını üniversitelerine yatırıyor.
Haber Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 

:. Eğitim Haberleri
[:.:]
Konya'ya yeni rektörler
Lokman Koyuncuoğlu
Recep Konuk’da bir öğretmenmiş
Taner Aydın
2016 da ne olacak?
Mustafa Azılıoğlu
Bu kitaplar kaça?-1
Memduh Nihat Ada
İnsan yetiştirmek zor iş
Hakan Bahçeci
Şehitliği Akif ve Çanakkale ruhuyla anlamak
Alev Ayyıldız
Elit Üniversiteler…
Dr.Ali Can
SALI 20:30 KINALI KUZULAR
Nadide Ü.Altıparmak
Yanlış Hatalar Yapıyoruz :)
Dr.Erdinç Yücel
Zamane gençliği
H.Tekin Gökmenoğlu
Ziya Gökalp ve Felsefe Dersleri
Mustafa Kara
DEVLET OLMAK VE GELİŞİM
Abdullah Öksüz
Bu üniversitenin rektörü kim?
Mustafa Tatlısu
ÖSS' ye 6 önemli tavsiye.
Murat Can
Konya'daki Eğitim Başarısı ve YÖK gölgesi
Nurettin Bay
:. Siz ne dersiniz?
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com