Haberkonya.com -
  :. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

İslam ülkelerinin 100 büyük şirketi!
2009/02/16 09:27
İslam ülkelerinin 100 büyük şirketi!


İslam Konferansı Teşkilatı'na (İKT) üye 57 ülkenin şirketlerini inceleyen Dinar Standard 100 büyük şirketi ortaya koydu.

İslam ülkelerinde 100 büyük şirketin 4'te biri Türkiye'de
Listeye Türkiye'den 23 şirket girerken, Türkiye'yi 14 şirketle Malezya, Suudi Arabistan (13), Kuveyt (8) ve Endonezya (7) izliyor.

Listenin ilk sıralarında genellikle petrol şirketleri yer alırken, birinci sırada dünyanın en büyük şirketleri arasında bulunan Suudi petrol şirketi Saudi Aramco bulunuyor. 100 şirketin 54'ü devlet şirketi. 1.21 trilyon dolarlık geliri bulunan 100 şirket bir önceki yıla göre de yüzde 12.3'lük büyüme gerçekleştirdi. Listede yer alan inşaat ve enerji şirketlerindeki büyüme nispeten azalırken, özellikle imalat ve gıda şirketlerinde hızlı bir büyüme göze çarpıyor.

2007 yılını kapsayan rakamlara göre listenin tepesinde yer alan 21 petrol ve gaz şirketinin toplam gelirleri 100 şirketin gelirinin yüzde 64'ünü kapsıyor.

Listede en büyük büyümeyi gerçekleştiren şirket ise yüzde 72 ile Türk şirketi Goldaş. Bu şirketi yüzde 46 ile Suudi kimyasal şirketi SABIC izliyor.

Ağırlıklı olarak İKT bünyesindeki şirketleri inceleyen danışmanlık şirketi Dinar Standard'ın Müdürü Rafiyuddin Şikoh, SABIC, Zain ve Ülker gibi şirketlerin küresel çapta büyük oyuncular haline geldiğini belirtiyor.

Listenin başında bulunan Saudi Aramco'nun 2007'deki geliri 215 milyar doları bulurken, ikinci sırada yer alan iran Milil Petrol Şirketi'nin geliri ise 101 milyar dolar. Listenin 6. sırasında yer alan Koç Holding de 39.5 milyar dolarlık gelire sahip. İkinci Türk şirketi Sabancı Holding ise yaklaşık 12 milyar dolarlık geliriyle listenin 18. sırasında bulunuyor. Diğer bazı Türk şirketleri ise Ülker (25.), Ziraat Bankası (28), iş bankası (30), Doğan Holding (33), Turkcell (34), Akbank (35), Enka (43), Goldaş (61), Boydak (90).

Listeye girebilen diğer ülkeler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İran, Umman, Pakistan, Nijerya, Fas, Kazakistan, Azerbaycan, Bahreyn ve Cezayir.

Haber Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 

:. Ekonomi Haberleri
[:.:]
Eee, Ne yapalım Konya böyle!
Lokman Koyuncuoğlu
IMF’ye gerek yok batmayız?
Taner Aydın
Tebrikler Kime
Mustafa Azılıoğlu
Ya taş, ya kuş...!
Memduh Nihat Ada
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Konya’yı Değiştiren Adam
Nadide Ü.Altıparmak
Olan biteni anlamak
Abdullah Öksüz
KONYA TİCARET ODASI
Mustafa Tatlısu
KOP için tam sırası
Nurettin Bay
:. Siz ne dersiniz?
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com