:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Uzaya Füze Atıldı da Başörtüsüne mi Takıldı !? 
Dr.Erdinç Yücel   ( eyucel@haberkonya.com )

Geçenlerde bir televizyon programında meşhur bir zatın, “AK Parti iktidar olalı, mayo reklâmları da yasaklandı” demesi, bana yine 28 Şubat sürecinde bir bardak suda kopartılan fırtınayı anımsattı.
Hatırlayacağınız gibi o zaman da Fadime Şahin’ler, Müslüm Gündüz’ler, Aczimendi’ler, ülkeyi kasıp kavuruyordu. Şimdi nereye gitti bu kişiler; buhar olup uçtular galiba. Ne zaman ülkede halkın kültürüne, değerlerine sahip çıkan bir iktidar iş başına gelse, “rejim bekçiliği”ne soyunan paranoyaklar (sanki rejim babalarının malıymış gibi) suni gerilimler üretip halka korku salarak kendi statülerini muhafaza etmenin yollarını ararlar. İşte bugün de aynı zihniyet iş başında. Bugün de entelektüel diye adlandıracağımız bazı kişiler, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, reklâm panolarına mayo reklâmı verilmesine izin vermiyor” diye şikâyet ediyor. Bu şikâyeti ilk kez duyduğumda önce bu konuya biraz temkinli yaklaştım, zira bu konu hakkında çok fazla bilgim yoktu. Ancak bu yasağın gerekçelerini öğrenince, abartılacak büyük bir şey olmadığını da görmüş oldum. Ama çağdaş geçinen ve toplumdan kopuk yaşayan bu zevat, bazı modern ülkelerde de (örneğin İngiltere), trafiğin yoğun yaşandığı yerlerde yarı çıplak bayan görüntülerini afişe etmenin yasak olduğunu galiba bilmiyorlar. Bu yasağa gerekçe olarak, yoldan geçen araç sürücülerinin bu müstehcen (mayo giymiş bayan resimleri de dâhil) görüntülere bakarken trafiği tehlikeye sokmaları gösteriliyor. Bizde böyle bir gerekçe sunulduğu zaman, neden insanlara hemen yobaz etiketi vuruluyor anlamıyorum! Hâlbuki trafiğin kalabalık olduğu yerlerde sürücünün o tür müstehcen resimlere odaklanması, bazı kazaları beraberinde getirebilir. Ama Allah korusun böyle bir tespiti yüzde doksan dokuzu Müslüman olan bir ülkede yapsanız sizi hemen aforoz ederler. İnanın, Türkiye o çağdaş görünen Avrupa ülkelerinden bile daha çağdaş, bırakın mayo giymiş bir bayan resmini, mahrem yerlerini hurma yapraklarıyla kapatmış bir bayanın resmini bile afişe etmek bizde gayet doğal karşılanıyor. Teknolojide yarışamadığımız Batı, müstehcenlikte bizim yanımızda solda sıfır kalır.
Galiba Türkiye’nin ciddi bir zihniyet devrimine ihtiyacı var. Çağdaşlığı kılık kıyafetle değil, üretmekle yakalayabileceğimizi artık herkes kabul etmelidir. Yoksa biri uzaya bir füze fırlattı da, bu füze başörtüsüne çarptığı için mi havalanamadı?
Üretmek deyince, gerilim üretmekten başka bir şey anlamayan bu paranoyak rejim bekçilerinden ve bu aydın geçinen aydınlardan, “Cumhuriyet, laiklik elden gidiyor” naraları yerine, artık alanlarında ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak fikirleri, icatları bekliyoruz. Aksi takdirde, bu tür ucuz propagandalarla uğraşmaktan yine kendi alanlarında bilgi üretemeyecek ve yurt dışından getirdikleri kitapları bire bir çevirip kendi eserleriymiş gibi sunmak zorunda kalacaklar. Bu aydın geçinen zevata, komplo teorileri üretmek için ayırdıkları zamanı, kendi alanlarında yeniliklere imza atmak için kullanmalarını tavsiye ederim. Böylelikle hem bilim hırsızlığından kendilerini korumuş, hem de ülkeye gerçek manada bir katkıda bulunmuş olurlar. Ve ancak o zaman bu makamlara ulaşmalarını sağlayan Cumhuriyet’e borçlarını ödemiş olurlar. Aksi takdirde bu kişiler, rejimi koruma endişesiyle hiçbir şey üretemeyecek ve Cumhuriyet’e zarar vermiş olacaklar. Ha, bu kişiler içerisinde “Kardeşim irtica tehlikesini görmüyor musun?” diyenler varsa, onlara da Miguel de Cervantes'in meşhur eseri Don Kişot’u (Don Quijote) okumalarını tavsiye ederim, zira orada da hikâyenin kahramanı, yel değirmenlerine karşı amansız bir savaş verirken, büyük bir kahramanlık yaptığını sanıyordu.


Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 1 yorum yapılmış )

mahi [ 2007/06/26 16:59 ]
hocam olayı başlıkta bitirmişsiniz zaten:)

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.06.02 -  Yanlış Hatalar Yapıyoruz :)
 2007.05.24 -  Uzaya Füze Atıldı da Başörtüsüne mi Takıldı !?
 2007.05.22 -  Bugün Amerika İçin Ne yaptın ?
 2007.05.16 -  Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hariç “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”
 2007.05.10 -  Meğerse Bir Koyundan İki Post Çıkarmışlar
 2007.05.03 -  Düzeltiyorum, %5 + %5 = %1
 2007.04.26 -  Denize Düşen Saman Çöpüne Sarılır
 2007.04.16 -  Cumhurbaşkanlığı Sorununa Köklü Bir Çözüm
 2007.04.06 -  “Vefa” Sadece Bir Semtin Adı Değilmiş…
 2007.03.30 -  Size, Suyu İsraf Etmeyin Diyemem…
 2007.03.23 -  Yaşasın Orijinalite !
 2007.03.10 -  Dikkat, Jakoben Çıkabilir!
 2007.03.05 -  Kırk Yıllık Hatırın Hatırına…
 2007.02.22 -  GEL SHAKEMEYELİM BE ŞEKERİM !
 2007.02.12 -  Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmak…
 2007.01.30 -  Aman, Kedidir Kedi…
 2007.01.23 -  Hazır Ol Cenge,Eğer İstersen Sulh-u Salâh
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com