:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Milletvekilleri kimin vekili 
Halil Sağırkaya   ( hsagirkaya@haberkonya.com )
Milletvekili seçim listelerine bakıyorum.

Ülkemizi kalkındıracak (!) 550 kişi bu listelerin içerisinde.

Milletin temsilcisi olmak zor bir şey olsa gerek. Okulda üç beş öğrenciyi, sosyal aktiviteler gerekleştiren birkaç dernek üyesini temsilden başka görevim olmadığından bilmiyorum. Bir de babamı temsil etmiştim o yokken gelen misafirlere. Unutmadan onu da ekleyeyim de hepten boş sanmayın beni.

Düşünsenize anlı şanlı bir partiden, ilinizin mebusu seçilmişsiniz.

Bir kere ilinizin bütün sorunlarını bilmek zorundasınız. Hem sorunları bilmek yetmez, o sorunları çözmek için uğraşmalısınız. Uğraşmakta yetmez çözmelisiniz. Elbette çözmekte yetmez, halka da anlatmalısınız.

Ankara’dasınız sizi seçenleri temsilen. Meclisteki odanızda ilinizden gelen misafirleri ağırlamalısınız. ‘Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ yazan salonda kanun teklifleri vermelisiniz. Partinizin programlarını ateşli bir şekilde savunmalısınız. Gerektiğinde muhalif parti milletvekilini paylamalısınız. Oylamalara katılmalısınız. El kaldırıp indirmelisiniz. Genel başkanınızın peşinden koşmalısınız. Onunla fotoğraf çektirmek için çaba harcamalısınız.

Hep Ankara’da kalacak haliniz yok elbet. Komisyona girip beleşinden yurt dışına çıkmalısınız. Davetlere katılmalısınız. Düğünlerin müdavimi olmalı, sünnetlerde kirvelik yapmalısınız. Ulusal çapta değilseniz de korkmayın, yerel gazeteciler peşinizdedir. Ara sıra şöyle babasından demeç patlatmalısınız. Siyaset bu, hesap yapmalısınız. Stratejik olmalısınız.

Zor iş valla.

Peki, bu zor işe neden heveslenir aydınlarımız. Ülke ortalamasının bir hayli üstündeki maaşı için veya rozetindeki forsu için değil herhalde. Hizmet için canım hizmet için.

Yahu bu ülkede ne kadarda hizmet meraklısı var, demeyin sakın. Bunca yıllık hizmetkârlar ülkeyi ne hala getirdi diye hayıflanmayın. Hem hizmet etmekte herkesin haddi değildir benim ülkemde.

Anayasamızda vardır, her vatandaş seçme seçilme hakkına sahiptir. Seçilmiş milletvekillerine bakarsınız hiç fakir göremezsiniz ama bu fakirlerin suçudur (!) Adaylık başvurusu bile yapmazlar. Ayağınız parfüm kokmuyorsa, içtiğiniz sigara Malboro cinsinden değilse ne işiniz var Ankara’da. Hem fakirlerin eğitim düzeyi de düşüktür (!) Aslında pek kafaları da çalışmaz (!) Ama seçilme hakkı sonuna kadar açıktır suç bulmayalım kimseye.

Seçilmemiz biraz zordur tamam ama seçmiyor muyuz Allah aşkına? Bu da büyük nimet kendimize gelelim (!)

Eh arada tanklar falan yürüyor, muhtıralar veriliyor ama oyumuzu kullanıyoruz buna da şükür. Yeri geldiğinde rektörlerimiz falan yürüyor, bos bıyıklı büyük gazeteci ağabeyimiz parlamento dışı güçleri göreve falan çağıyor bunu da biliyoruz.

İktidar yaptıklarımızı muktedir yapamıyoruz ama burası ‘demokratik’ bir ülkedir. Bazı hukukçuların hukuksuzluklarına aldırmayın siz, burası ‘hukuk’ devletidir. Sosyal demokratların hallerine aldanmayın, burası ‘sosyal’ bir devlettir.

Gerçekten öyle midir peki?

Bu demokrasi oyunundan sıkıldık artık.

Ya gelin gerçekten demokrat olun ya da gerçekten demokrat olun.

Başka alternatifiniz yok.
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 1 yorum yapılmış )

rüzgar [ 2007/06/12 10:42 ]
Bizleri yıllarca demokrasi masalıyla kandırdılar, uyuttular. Artık oyun oynamaktan bıktık. Cesur Yürek filminde kahramamın dediği gibi: İlle Özgürlük ille özgürlük..

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.07.03 -  Hani söylemesi ayıp
 2007.06.26 -  Ve ben yazmıyorum
 2007.06.18 -  Serseri hayat, beyin keşmekeş
 2007.06.09 -  Milletvekilleri kimin vekili
 2007.05.30 -  Sağdan soldan. İslamcı liberalden
 2007.05.23 -  Merak ediyorum
 2007.05.16 -  Muhtıra vermişler, seçim varmış. Bana ne!
 2007.05.08 -  Ben yazarım sizde okursunuz…
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com