:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

İşsizlik ve ÖSS… 
Dr.Ali Can   ( dralican@hotmail.com )


Ülkemizin içinde bulunduğumuz dönemde en önemli sorunu işsizliktir. Bu anketlerle de doğrulamaktadır. Peki işsizlik nasıl çözülecek. Tabi ki yeni istihdam alanları açılarak.

Peki istihdam alanı nasıl üretilecek gibi soruları uzatıp götürmek mümkün…

Ülkemizin genç bir nüfusa sahip olması ve hızla artan nüfusla orantılı istihdam alanı üretilememesi gerçek hayatla yeni tanışan gençlerimizi ümitsizliğe, yılgınlığa, çaresizliğe karamsarlığa,duygu ve davranış bozukluklarına itmekte ve önemlisi de aşağılık kompleksine kapılmalarına neden olmaktadır.

Peki bunun nedeni ne? Bence zihniyetten ve değiştiremediğimiz sınav sistemleri.Çocuklarımızı doğduğu andan itibaren ÖSS’ye hazırlanmaktayız. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sınav yok, toplumsal zihniyette yok. Elbette her insan çocuklarının iyi bir eğitim almasını arzu eder, imkanları ölçüsünde de çaba sarf eder. Ama bizdeki görülmüş bir şey değil. Geleceğimiz dediğimiz, uğruna her sıkıntıya katlandığımız çocuklarımızı,daha küçük yaşlarda bir maratona hazırlıyoruz. Bu süreci çocuklarımızla beraber biz de yaşıyoruz. Çocuklarımıza uykuyu, dinlenmeyi ve kişiliğinin gelişimi ve sosyal hayata uyumu için çok önemli olan arkadaşlarıyla oynamayı bile yasaklıyor veya kısıtlıyoruz. Varsa, yoksa sınav. Peki kendimizi e çocuklarımızı neden bu kadar zorluyoruz veya bir başka ifade ile cendereye sokuyoruz. Ne yaparsak yapalım, çok az sayıda öğrenci üniversite kapılarını aralayabilecektir. Bu haklı gibi görünen çabamız aslında, tamamen bilinç altımızdaki komplekslerimizden kaynaklanıyor. Çocuklarımızın, toplumda, başarılı, itibarlı, olmasını istiyoruz haklı olarak. Bunun da maalesef çok parayla olduğuna inanmışız. Çok para kazanabilmek içinde üniversitede halk tarafından sevilen ve bol para kazandıracağına inandığımız mesleklerin birinde yüksek öğrenim görmesi gerektiğine inanmışız. Peki okuyamazsa üniversiteyi itibarsız mıdır? Aç mı kalır? Takdiri size bırakıyorum ama şu kadarını söyleyeyim dünyada genelde üniversite mezunlarına iş verenler üniversite mezunu olmayanlar. Benim demek istediğim şu: çocuklarımız üniversiteye gitsinler, hatta hazırlansınlar ama insanca yaşayarak ve olması gerektiği gibi geçsinler bu süreçten.
Aileler, bireyler çocuklarının kazandığı okullarla diğer insanlara hava atıyorlar, diğeri de, kendi çocuğu kazanamamışsa, ya çocuğunu küçümsemekte ya da kendini küçümsemekte.Çocuklar ,haklı olarak küçük yaştan beri bu sınava hazırlandıkları için, kazanamadıkları zaman büyük bir boşluğun içine düşmekteler ve kendilerine yabancılaşmaktadırlar. Halbuki bu kadar zorlamasak kendimizi ve çocuklarımızı, kendilerinin yatkın oldukları ve sevdikleri bir mesleğe yönlendirsek, emin olun çok daha fazla başarılı, öz güvenleri olan, hayata olumlu bakabilen ve toplumda itibarlı hatta gelir düzeyi de yüksek olan bireyler olurlar.
Şimdi ne oluyor yirmi yaşına kadar üniversiteye hazırlan, düz liseye git, birkaç denemeden sonra üniversiteyi kazanama, kazansan da istemediğin ve yatkın olmadığın bir dalda öğrenim gör, hiç yoktan iyidir veya ailenin egosu tatmin olsun diye, hani benim çocuğumda üniversitede okuyor hikayesi. Kazanamayanlar ve istemediği dalda öğrenim görenler de mezun olduktan sonra çoğu vasıfsız işçi statüsünde ve de öğrenim gördüğü dalda istihdam alanı yoktur,zorunlu olarak başka bir işte çalışacaktır. Pekala ilk başta bu gençler durumlarına göre mesleğe yönlendirilseydiler acaba işsiz kalırlar mıydı? Bence kalmazlardı.Sanayi kalifiye eleman bekler, olmadığı için yeterli düzeyde üretim yapamaz, gençlerimiz iş bekler.
Şu kadarını söyleyeyim: Ben Almanya’da okurken sınıfta notları çok iyi olmasına rağmen sadece iki kişi üniversite öğrenimi almak istemişti. Onlardan biri de bendim. Hatta sınıfın en çalışkanı araba tamircisi olmak istemişti ve oldu da. Çünkü araba tamircisi mühendisten daha saygın değildi toplumda ve en az onun kadar belki daha fazla para kazanıyordu. Ailesi de neden mühendis olmuyorsun diye, onu üniversiteye hiç zorlamamıştı. Hatta ona küçükken hiçbir kimse, “büyünce ne olacaksın” diye sormamıştı. Ve yine ona büyükleri misafirlikte ders notlarını da sormamıştılar.Ama onlar şimdi toplumun başarılı birer üyesi. Hiç kompleksleri de yok, hayata da olumlu bakıyorlar. Çünkü onlar hayatı kendileri için yaşıyorlar. Başkaları için değil. Ne dersiniz, eylem ve düşüncelerimiz kendimize mi ait?
Bence işsizlik, bu zihniyetten vazgeçtiğimiz zaman bitecektir.
ÖSS sınavında öğrencilerin çok az bir kısmının başarılı olması dileğiyle, zaten sonuç da değişmeyecektir…


Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 3 yorum yapılmış )

[ 2007/06/20 15:58 ]
Sınavsız üniversite, bedava ekmek vereceğiz kadar komik ve gerçek dışı. Sınav, iyi yada kötü, ama bilgi yada zeka bir şeyleri ölçüyor, objektif bir şeyler sunuyor insanlara.Bir dönem sınavsızmış, ama öyle sıradan kişilerin çocukları da giremezlermiş. sadece ayrıcalıklıların çocukları okuyabiliyorlarmış. Şimdi ne kadarda eleştirilse, sıradan insanalrın çocuklarına eğitim yapma imkanı sağlanmış.

KPSS sınavlarıda öyle, bu sınavlar zeki ama çevesi olmayan insanların önünü açmıştır. Çünkü daha önce sınavsız dönemde X üniversitesi seramik bölümü mezunu bir yerde muhasebe işlemicisi olabilmiş ama daha iyi bir üniversitenin muhasebe bçlümü mezunu da şoförlük yapabiliyor. Elbette ekmek için çalışma kutsaldır ama layık olduğu işi vermek gerekir insanlara.

Sınav dünyanın her yerinde var. O zaman üniversiteleri lise düzeyine düşürürsünüz, daha da önemlisi mezunlara iş veremezseniz daha büyük bir toplumsal felaketle karşıkarşıyasınız demektir.

selamalr
medine [ 2007/06/19 12:02 ]
Her kelimesiyle size katılıyorum hocam Bence bu sınavalar vede elde edilen başarısızlıklar \ başarılar aslında bizlere tek şunu söylüyor Hayal kurmamız yasak Küçük yaştan herşeyimiz kısıtlanıyor birçok şey gibi Hayal kurumıyoruz rast gele yaşıyoruz bence
İnşallah bizden sonraki arkadaşlarımız hayaleri doğrultusunda bir yolda ilerlerler.......
tercan [ 2007/06/14 21:47 ]
bugün millete sınavsız ünüversite vadedenler insanları sadece kandırmaktadır. oy için makam mevki için. ama boş vaatte bulunuyorlar.sizingibi hocalarımız varoldukca bu yalancılar amaclarına ulaşamayacaktır.gercek bilgiler verdiginiz için teşekkür ederim.

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2009.02.03 -  Davos ve sonrası…
 2009.01.08 -  Medyada manipülasyon örneği Ergenekon
 2008.12.29 -  Toplumsallaşmak büyük bir değerdir
 2008.12.05 -  Elit Üniversiteler…
 2008.10.01 -  Kartelin telaşı demokratik değil, ticaridir.
 2008.07.31 -  Züğürt tesellisi!
 2008.07.09 -  Dağ fare doğurmamalı, değilse …!
 2008.06.09 -  Gördünüz mü, ülkeyi kim yönetiyormuş?
 2008.05.27 -  Krizin krizi!
 2008.04.01 -  Yüksek Yargı üyelerini halk seçsin!..
 2008.03.15 -  Yeter artık! Rahat bırakın ülkeyi ve toplumu!...
 2008.02.29 -  Bunun adına düpedüz İslam düşmanlığı denir
 2008.02.01 -  Solucan dinini yaşamak laikliğe aykırı mı?
 2008.01.14 -  Değişim….
 2007.12.24 -  Önce eğiticileri ve düzenleyicileri bir düzeltirsek…..
 2007.12.03 -  Liberal Düşünce Topluluğu
 2007.10.27 -  Artık Aklımızı Başımıza Alma Zamanı gelmedi mi, Ne Dersiniz?
 2007.09.28 -  Neyi , Neden Yapıyoruz, Kimin İçin Yapıyoruz Farkında mıyız Acaba?
 2007.09.11 -  Ötekini kabullenmek…
 2007.08.25 -  17 mi Büyük Yoksa 83 mü?...
 2007.08.17 -  Medya, Bürokrasi, Sermaye Kumpası ve Yeni Anayasa- (2)
 2007.08.06 -  Medya, Bürokrasi, Sermaye Kumpası ve Yeni Anayasa-1
 2007.07.24 -  Kimler ve neden kayıp ettiler,ben söyleyeyim mi?...
 2007.07.07 -  Soğan Hikayesi!.....
 2007.06.11 -  İşsizlik ve ÖSS…
 2007.05.28 -  Peki, siz hangisini istersiniz?...
 2007.05.18 -  Korku,…
 2007.05.16 -  PRAMİT!..
 2007.05.15 -  Muhtıra
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com