:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Ve ben yazmıyorum 
Halil Sağırkaya   ( hsagirkaya@haberkonya.com )
Şehit cenazeleri uğurluyoruz bir aydır.

Bıyığı yeni terlemiş ana kuzularını. Evladına doyamamış babaların evlatlarını. Başını doya doya kocasının göğsüne yaslayamamış gencecik gelinlerin gencecik kocalarını. Eli kınalı sevdalıların yavuklularını.

Şehit cenazeleri uğurluyoruz bir aydır.

Daha gözü açılmamış, hayatın cenderesinden geçmemiş masumları. Asker ocağında anasının pişirdiği çorbanın hayalini kuran mazlumları. Aklına sevdikleri düşen ve fakat ‘ille de vatan’ diyen büyük yürekli. Ne diyelim işte senin kardeşini, benim amcamın oğlunu.

İnsanın içi yanıyor, yüreği sızlıyor. Bizim yüreğimiz sızlıyor da, cenazelerin kalktığı evler nasıldır bir düşünün. Şehit annesi olmanın gururu ile evlat kaybetmenin acı dansını gözünüzün önüne getirin.

Ben bilemiyorum. Sadece yüreğim sızlıyor.

Terörden, savaştan nemalanan kan emici vampirlere yazıklar olsun. Küresel oligarşiye, modern emperyalistlere yazıklar olsun. Çağdaş diktatörlere, hak hukuk dinlemeyen hukuksuzlara yazıklar olsun. Dünyayı para ile özdeşleştiren aç gözlü sermayeye yazıklar olsun. İnsana insan olma vasıflarını ustaca unutturan her türlü ideolojiye yazıklar olsun. Bireysel ve toplumsal ahlaksızlara ve ahlaksızlıklara yazıklar olsun.

Ve ben yazmıyorum, yazamıyorum bu konuda. Siz, oğlunu Şırnak’ta şehit veren babayı okuyun. Okuduysanız bir daha okuyun.

“Her gün haber izlerken oraları izliyorduk. Tabiî ki korkuyla. Hele ki son oğlumun olayında, beni oğlum her gün arardı. Son Cumartesi günü aramadı. Ben aramaya başladım, birliğine ulaştım, sordum, “Amca 15 dakika sonra arayın.” dediler. 15 dakika sonra aradım bir genç “Amca bir yere kadar gitmiş, biraz sonra tekrar ara” dedi. Üçüncü kez bir genç çıktı, sonra bir komutan aldı elinden. “Hasan, bir yere intikale gitmiş, siz bir saat sonra arayın dedi. Televizyon seyrediyordum. Bir alt yazı geçti. “Bir yarbay, bir binbaşı, bir er şehit oldu” diye. O anda vücudum yanmaya başladı. İçim kurudu. Dostum vardı Cizre'de. Onu aradım. O da kötü haber vermemek için telefona bir sefer çıktı bir daha çıkmadı. İki saat sonra evimize bir yarbay geldi. Oğlumuzun şehit olduğunu söyledi. Allah rahmet eylesin. Oğlumun buradan son gidişi 18 gün önceydi. Uzak görüş dürbünü alıp geri vazifesini tamamlamaya gitti. Geldiğinde komşularımızla helallik almış. Herkese uğramış. O yüzden yanıp tutuşuyor arkadaşları. 'Hasan helalleşmek için mi gelmiş buraya' diye. Herkes gözyaşı döküyor. Ben hiç gözyaşı dökmedim, dökmek de istemiyorum”

“Yalnız kaldığımda bir film şeridi gibi geçiyor gözlerimin önünden. Pırlanta gibi bir delikanlıydı. Firmamın ismi de oğlumun adını taşıyor zaten. Sonsuza kadar şehidimi yaşatacağım. Borcum var oğluma. Bana şehit babası unvanını verdi. Benim oğlum bana bir defa 'Ya' bile demedi. Böyle bir çocuğu kaybetmek çok zor ama vatan için her şeye katlanmak gerekiyor. Ama başımızdaki büyüklerin bu kanı durdurması çok basit. Biz insanız, anlayan, konuşabilen, idrak edebilen insanlarız. İslam ülkesinde yaşıyoruz, kavga bizim neyimize. 1000 yıldır bir arada yaşıyoruz. Kaynaştık. Kardeşiz. Din kardeşliğini bırak, Adem'den gelmeyiz. Camide beklerken Hıristiyan arkadaşlar da geldiler taziye için. Her toplumdan gelenler oldu. Allah razı olsun.”

“Oğlum yılbaşı doğumludur. Ben oğlumun her yılbaşı yaş gününü kutlarım. Çünkü bir evin bir oğlu olduğu için. Bu sene de yılbaşı Kurban Bayramı'na denk gelince, ne işim var benim evde diyerek oğlumun yanına gittim yılbaşında. Sınıra. Bütün torunlarımı ve ailemi götürerek. Orada onun yanında yaş gününü kutladım Kurbanlarımı orada kestim, birliğe yedirdim. Oradaki Kürt dostlarım o kadar cana yakınlar ki. Allah razı olsun. Evlerini açtılar bize. Kurbanı onlar buldular, yardım ettiler. Yemeği onlar yaptılar. Tencerelerle kazanlarla götürdüm. İnanın bana o insanlar diyor ki PKK bizim yanımıza doğru gelsin, terör gelsin biz biraz daha ileri gideriz. Onlar da terörü lanetliyor. Bunu oturup konuştum ben bu insanlarla. Biz kardeşiz diyor herkes. Ama bu işin içinde dış güçler var. Bunların oyunları hep. Bu mayınlar nereden geliyor ya? Bize olunca terör değil, Avrupa'ya Amerika'ya olunca terör. Yazık… Yazık…”

“Benim tanıdığım Kürtler, bu ülkede yaşamayı seven insanlar. Benim altımda Kürt komşum var. Dört dörtlük bir insan. Namazında niyazında…İşinde gücünde. Yani bu işleri yapanlar belli. Amerikası, Avrupası. Danimarka bugün hâlâ yayın yapıyor. Kardeşim dost ülke değil miyiz?. Müttefik değil miyiz? Birleşmiş Milletlerde değil miyiz ya? Başımızdaki insanların kafasını kaldırması, dikelmesi lazım.”

“Benim bir isteğim, dileğim var. Bu ülkede terör biter. Buna inanın. Başımızdaki devletin bütün kurumlarının bir araya gelip bu işi halletmeleri çok kolay. Bu canların yanması yazıktır günahtır. Çocuklarımız 20-25 yaşlarında yok olup gidiyorlar. Laz, Abaza, Çerkez, Gürcü birbirimize girmişiz, evlenmişiz, akraba olmuşuz artık. Benim önerilerim ne?. Şimdi üç-beş ay askerlik yapmış çocuğun ne işi var orada? Bu kadar paralar çalınıp çırpılırken neden kalkıp da özel harekat timleri kurmuyoruz? Savaşı bilmeyen evlatlarımızın orada heba olması çok ayıp. Terörist orada beş dakika üç tane dağı aşıyor. Bizim çocuklarımız bilmiyor ki, savaşın ne anlama geldiğini. Zaten savaş değil ki, kalleşlik.”

“Bir Kürt dostum bana ne dedi biliyor musunuz? Benim nüfus kağıdım aynı senin gibi. İstediğim yerden gidip, istediğim arsayı, evi alıp, istediğim yerde oturabiliyorum. Kimse bana bir şey sormuyor, Ayrılık niye? Çanakkale'de Kürt, Türk kucak kucağa şehit olsun. Şehadet mertebesine ersin, bu vatanı bize bıraksınlar biz kalkalım bu ülkeyi bölmeye. Böyle bir şey mümkün mü ” diyor. Ama Avrupalı, Amerikalı bir örgüt kurmuş kendine. Hem parasını veriyor, hem yiyeceğini veriyor hem mermisini veriyor hem talimatını veriyor. Şurada şunu yapacaksın, burada bunu yapacaksın diye. Birilerine yaptırıyor. Bizi bölmek istiyorlar. Boşu boşuna uğraşıyorlar da. Alevi dediler, Sünni dediler, sağ dediler, sol dediler hiçbir şekilde başaramadılar, başaramayacaklar. Türkiye'yi dolaşıp, çoluk çocuğumun rızkını çıkarırken her türlü insanla oturdum ben. Her insandan bir feyiz aldım.”

“Benim bütün derdimi paylaştığım insan oğlumdu. Bakın hiçbir kimseyle tek bir kavgası, tek bir küfrü yoktur. Zaten son yolculuğuna uğurlarken biz bunu gördük. Ben tansiyondan dolayı bazen sinirli ve asabi olabiliyorum. O yüzden oğlumun bana söylediği bir şey vardı. Baba bana söz veriyorsun, ben askerden gelene kadar hiç kimseye kötü bir kelam etmek ya da kötü bir gözle bakmak yok. Ama kendisi gelemediği için, bundan sonra da söz veriyorum, ömrüm boyunca hiç kimseye kötü kelime kullanmayacağım ve kötü gözle bakamayacağım.”
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 3 yorum yapılmış )

hsyn [ 2007/11/27 10:10 ]
duygular bu kadar güzel dökülebilrdi tercüman olmussunuz herkese...
allah vatanın milletin huzura dirlik ve düzenine zeval vermesin..
ve allah insan yaşamını hiçe sayan katillerini ıslah etsin...yok kalpleri iyice katılaşmışssa da kahretsin...
emrullah [ 2007/08/22 09:29 ]
Halil bey böylesi önemli bir konuyu buraya taşıdıgınız icin tesekkür ederim. Selam, Dua ve muhabbetle Emrullah
tamer [ 2007/07/01 15:36 ]
Güzel yazı teprikler umarım Memduh beye yorum yazan gafiller bu yazıyı iyi okur

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.07.03 -  Hani söylemesi ayıp
 2007.06.26 -  Ve ben yazmıyorum
 2007.06.18 -  Serseri hayat, beyin keşmekeş
 2007.06.09 -  Milletvekilleri kimin vekili
 2007.05.30 -  Sağdan soldan. İslamcı liberalden
 2007.05.23 -  Merak ediyorum
 2007.05.16 -  Muhtıra vermişler, seçim varmış. Bana ne!
 2007.05.08 -  Ben yazarım sizde okursunuz…
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com