:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Hani söylemesi ayıp 
Halil Sağırkaya   ( hsagirkaya@haberkonya.com )Siyaset arenası hareketlenmedi hala. Her seçimde gördüğümüz hengâme yok nedense.

Çalınan müzik eşliğinde, parti amblemli, adayların fotoğraflarıyla süslü arabalar sokaklarda dolaşmıyor fazlaca. Milletvekili adayları kahve kahve gezmiyorlar adam akıllı. Reklam panoları dolmadı siyasetçilerle, afişler sokakları süslemiyor. Her seçim dağıtılan kalem, ajanda, anahtarlık gibi hani bizimde işimize gelen promosyonları göremedik henüz.

Bütün bunları bir kenara bırakalım, partilerin genel başkanları tam olarak sahaya inmedi. Bir görünüp bir kayboluyorlar maşallah. Aslında bu sıcaklarda işimize gelmiyor değil de, insan yine de merak ediyor, niye bu hareketsizlik diye. Ya da bizi kaosa alıştırdıkları için yadırgıyoruz.

Beğenelim beğenmeyelim Ak Parti siyasetin gidişatını değiştirdi. Bol sataşmalı liderler zirvesini görmüyoruz sözgelimi. Bakmayın ufak tefek çekişmelere, 4 yıldır meclisimizin sakinliğini siz de gözlemlemişsinizdir. Cumhurbaşkanımız sayın Sezer’in vetolarını ve son olarak da Genelkurmay Başkanı’mızın bildirisini saymazsak siyaset süt limandı diyebiliriz.

Peki bunun adı istikrar mıdır yoksa iktidarı kazanmış partiden bıkmışlık mıdır?

Bunu elbette sandıkta göreceğiz. Ve fakat, şu zamana kadar ki mitinglere baktığımız zaman bu iki şıktan hangisinin doğru olduğunu rahatlıkla çıkartılabiliyoruz.

Tayip Erdoğan evet ipi göğüsleyecek ve yine başbakan olacaktır. Bu zamana kadar iktidar olduktan sonra oy kaybetmeyen partiye rastlamamıştık, bu da ilklerden bizim için.

Fakat bu başarı tamamen Tayip Erdoğan’a ait değil açıkça söylemek gerekirse. Karşınızda ciddi muhalefet olmazsa Erdoğan’ın başarılı olmak için gayret sarf etmesine gerek yok elbette.

Ana muhalefet lideri Deniz Baykal’a bakalım ilk olarak. Ülkenin menfaatlerine olan konularda sırf muhalefet olsun diye muhalefet etmeseydi daha iyi olmaz mıydı? Sivil siyaset yerine statükocularla birlikte olmasaydı, 367 gibi kendisinin bile inanmadığı konularda yapıcı olsaydı oylarını artırmaz mıydı Allah aşkına.

Mehmet Ağar, Erkan Mumcu ikilisine hiç girmeye bile gerek yok. Demokrat Parti’yi oluşturmak arzusuyla yola çıktıklarını söyleyen Mumcu ve Ağar, daha birleşmeden ayrılmakla kendi kuyularını kazmadılar mı? Daha YSK’ya milletvekili listelerini derli toplu veremeyen DP’nin yüzde 20 oy alacağını söylemek hayalcilikten başka bir şey değildir siz de hak verirsiniz.

Yüzde 10 civarında kemikleşmiş oya sahip olan Devlet Bahçeli’yi az da olsa televizyonlarda görsek, partisinin programlarını öğrensek inanın oy patlaması yapardı. Ecevit’in varisi Zeki Sezer’i yazmaya bilmem gerek var mı ama genel başkan havasında gelmiyor bana. Necmettin Erbakan’ın liderliğinde Recai Kutan önderliğindeki Saadet Partisi’nin siyasi zafiyet göstermesini zaten hepiniz biliyorsunuz.

Geriye Cem Uzan, Muhsin Yazıoğlu, Yaşar Nuri Öztürk, Yaşar Okuyan ve adları aklıma gelmeyen liderler kalıyor ki bunların baraj diye bir sorunları yok zaten.


Eee o zaman.

Tayip Erdoğan tabi ki alır yüzde 35. Hani söylemesi ayıp, Ak Parti’nin başında olsam ben bile yüzde 30’dan aşağı düşmem aramızda kalsın.

Şu’cuculuktan, hizipçilikten, körü körüne particilikten sıkılmış biri olarak açıkça söylüyorum. Evet ülkenin istikrara, tek parti olarak iş başına gelmiş bir hükümete ihtiyacı vardır. Ve şunu da ekliyorum, bunun hangi parti olduğu da pek bir fazla önemli değildir. Fakat bu ülkenin istikrarlı hükümet kadar, güçlü bir muhalefete de ihtiyacı vardır. İktidar partisi de muhalefet partileri de kendini toplamalıdır. Bunu sadece kendi siyasi amaçları için değil güçlü Türkiye’nin inşası için yapmalılar.

Şu bunaltan sıcaklarda siyaset yazarak hem sizi hem kendimi sıkıyorum.

Günümüz dünyasında siyasetin ahlakını yitirdiğine inananlardanım ben. Siyaset yazmak bize düşmezdi aslında. Fakat hareketlenmeyen siyaset meydanını az da olsa biz hareketlendirelim dedik.

Sahi bu siyaset niye hareketlenmedi sizce?

Yoksa siyasetçiler, asıl hazırlıklarını, seçimden sonra yapmayı düşündükleri bir seçime yapıyor olmasınlar.
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 6 yorum yapılmış )

[ 2008/03/03 17:47 ]
yazılarınızı ve sizi çok beğeniyorum
emrullah [ 2007/10/07 13:17 ]
Halil Bey yazdığınız yazıları büyük bir beğeniyle takip ediyordum ama bu aralar listede isminizi dahi göremiyoruz. Sanırım bizlerin bilmediği başka sorunlar var. Sırf sızın için bu siteye giriyordum ama sanırım sizinde yazı yazacağınız yok. Canınız sağolsun...
A emine [ 2007/09/24 12:12 ]
Halil bey siz pek siyaset olaylarına girmeseniz diyorum çok iyi anlatamıyorsunuz yada şöyle söyleyeyim yazamıyorsunuz başka işler bulsanıza kendinize....Yok ben gazeteciyim diyoorsanız biraz daha çalışın ve emek harcayın işinize oda olmazsa bilir kişiden ders alın saygılarımla
[ 2007/08/24 15:54 ]
rüzgar nick i ile arkadaşın belirttiği gibi bizlerde yazınızı dört gözleekliyoruz.
rüzgar [ 2007/08/23 12:02 ]
Halil bey bir hayli zaman oldu yazmıyorsunuz. Acaba yazmaktan mı üşeniyorsunuz, yoksa bir sorun mu var? Biz ise sizin yazılarınızı merakla bekliyoruz. Lütfedipte yazın artık...Sevgilerle
[ 2007/07/11 17:04 ]
Halil Bey siyasilerin meydanlara inmemesinden ve seçim çalışmalarının geçmişe nazaran daha az olmasından şikayetçi olmuşsunuz bu konuda size katılamıyorum. Sabahtan akşama kadar kafamızı şişiren siyasi partilerin arabası sizin ordan geçmiyor, siyasi partiler sizin mahallenizi bayraklarıyla kuşatmıyor sanırım. Siz bu konuyu merak etmeyin bu milletin paralarından aldıkları seçim yardımlarını çok güzel şekilde bayrak afiş promosyon ve yardımlarla (rüşvet şeklinde) çok iyi değerlendiriyorlar.
Siyasilere yaklaşımınız konusunda da objektif davrandığınıza inamıyorum adeta akp nin sözcülüğünü yapıyorsunuz. Şundan da emin olun ki iktidarınnı ardından oyunu artırarak çıkacağını söylediğiniz akp sizi yanıltacak. Bunu size üzülerek söylüyorum.
En basiti kendimden biliyorum beklentilerim karşılanmadı. Başörtüsü akp nin sorunu olmaması işsizlik konusuna dair girişim görememem ab aşığı tutum izlemesi açıkcası beni uzdü ve karar verme aşamamda etkiledi.
cumhurbaşkanlığ konusunda da akp nin basiretsizliği olarak görüyorum. yok basiretsizlik değil derseniz bunu da vatandaşa ağlayarak oy toplama politikası olarak düşünürüm.
herşeye rağmen yazınızdan dolayı sizi tebrik ediyor güzel ve soft yazılarınızın ( siyasetten uzak) bekliyoruz. Selam ve dua ile

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.07.03 -  Hani söylemesi ayıp
 2007.06.26 -  Ve ben yazmıyorum
 2007.06.18 -  Serseri hayat, beyin keşmekeş
 2007.06.09 -  Milletvekilleri kimin vekili
 2007.05.30 -  Sağdan soldan. İslamcı liberalden
 2007.05.23 -  Merak ediyorum
 2007.05.16 -  Muhtıra vermişler, seçim varmış. Bana ne!
 2007.05.08 -  Ben yazarım sizde okursunuz…
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com