:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

AKP- DP ve rakamsal gerçekler 
Nadide Ü.Altıparmak   (  )

Malumunuz, Haber Konya sitesinde bir yılı geçen zaman diliminde yazmaya çalışıyorum, site de tek yazan bayan bendim. Benden 2 ay sonra Alev Hanım yazmaya başladı. Bu çok güzel bir gelişmeydi, benim için Lokman Beyin ileri görüşlülüğünün göstergesiydi. Alev Hanımla görüştüğümüzde bir hanımefendi ile tanışmanın ayrıca mutluluğunu duydum birde aynı fakülteden mezun olmamızda ayrı bir güzellikti tabi. Okuyan, düşünen düşündüklerini kaleme alan kaç bayan var ülkemizde.
Yalnız ‘Düşündüren ve güldüren vaatler’ yazısında takıldığım birkaç konu oldu.
Tesettürlü her bayanı ve bu konuya hassasiyet duyanları ilgilendiren bir mevzu…
Yazısında şöyle diyor Alev Hanım: ‘Türban bizim namusumuzdur” diyerek cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tutumunu unutturmaya çalışan Ağar’ın şimdiye kadar başörtü meselesine yönelik bir çalışmasına yada söylemine şahit olmadım. Fark edilmiyor sanırım ama namus seçim dönemlerinde dile düşürülecek kadar ucuz bir kavram değil, Türbanda öyle. Samimiyetten uzak olması bir yana oy avcılığı için Allah’ın emri olan başörtüsünün seçim vaatleriyle dile düşürülmesi düşündürücü ve bir o kadar da üzücü bir yaklaşım’.
Okuyunca burada durdum düşündüm, şuan Alev Hanımın siyasi çalışmaları içinde olduğu AK partinin tesettür için iktidar olduğu o dönemde ne yaptığını. CEVAP KOSKOCA BİR HİDž
Hatta AK partinin üst düzey yöneticilerinin rahle-i tedrisinde yetiştikleri Erbakan Hoca bile o kadar kızgın ki (Alev Hanımda yazısında belirtmiş) neredeyse münafık ilan edecek kadar hayal kırıklığı içinde.
Ne yazık ki tesettür bu ülkenin kanayan yarası… Cumhurbaşkanlığı seçiminde Tayip Erdoğan’ın yanlış siyaseti yüzünden daha da oluk oluk kanadı. Şimdi madur bir Ak parti var meydanlarda mitinglerde bir Tayip Bey var birde madur olan Abdullah Gül. Ya Rabbi tam bir dram. Alev Hanımda belirtmiş yazısında: ‘Ülkemizde siyasi arena da yaşananlar ise bu durum ancak Türklere özgüdür. Böyle siyaseti ancak bizim milletimiz yapar,’… Alev Hanımın bu konudaki düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum
Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşananlar, genel seçiminde pusulası olarak kullanılıyor… Alev Hanım doğru bulmasa da ben Mehmet Ağar’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde doğru, istikrarlı bir karar vermiş olduğuna inanıyorum. Bana göre bunu seçimden sonra daha da iyi anlayacağız.
Mehmet Ağar bürokrat olarak memleketine hizmet ettiği dönemlerde kişiliği, kararları ve hizmetleriyle bu halka güven vermiştir. Bu halk bilir ki Mehmet Ağar ‘Türban bizim namusumuz’ diyorsa doğrudur ve gerekeni yapacaktır. Namus kelimesi evet, ucuz bir kelime değildir. Mehmet Ağar nev-i şahsına münhasır bir insandır. Siyasi Partiler içerisinde seçim beyannamesinde Türban sorununu çözeceğiz diyen tek partinin de Demokrat Parti olması çözüm noktasında kararlı olduklarının göstergesidir. Geçmişte terörle mücadele de hizmetleri göz önüne alındığında Demokrat Parti’nin A takımına baktığınızda Türkiye’nin bu önemli sorununa çözüm üretecek tek namzet partidir. Bu çözüm dengelerle çözülür. Dengeleri gözetmezseniz, yakın tarihi gözünüzde canlandırın lütfen o günlerin daha karasını yaşarsınız.

Ne demiş atalarımız ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’

AKP iktidar olduğunda cari açık (Türkiye'ye gelen dövizle çıkan döviz arasındaki fark) 2002 Aralık ayında 1.5 milyar dolar. 2006 Aralık rakamı ise 3l.5 milyar dolar. Artış oranı yüzde 2 bin.
Dış ticaret açığı (ithalatla ihracat arasındaki fark) 2002 Aralık ayında 15 milyar dolar. 2006 Aralık ayında ise 53 milyar dolar. Artış oranı yüzde 241.
AKP iktidar olduğunda Türkiye'nin toplam borcu 222 milyar dolar. Bugün 400 milyar dolar. İç borçta artış yüzde 114, dış borçta artış yüzde 64.
AKP iktidar olduğunda kişi başına borç 3187 dolar. Bugün 5458 dolar. Doğan her çocuk bu miktar borçla doğuyor. Artış yüzde 71.
Özel sektörün dışarıya borcu 2002 Aralık ayında 44 milyar dolar. Bugün dışarıya borcu 126 milyar dolar. Artış yüzde 187.
Ailelerin bankalara borcu 2002 Aralık ayında 4.3 milyar YTL. 2007 Mayıs itibariyle bu rakam 24.4 milyar YTL. Artış oranı yüzde 467.
Tüketici kredilerinde 2002 Aralık ayı rakamı 2.3 milyar YTL. 2006 Aralık ayında 45.5 milyar YTL. Artış korkunç: Yüzde 1878.
Ayrıca kredi kartı borçları toplamı 2002'de 4.3 milyar YTL. Geçen yıl 21.2 milyar YTL. Artış yüzde 393.
Yabancılara özel ayrıcalık: Temmuz 2006'da yabancıların devlet tahvili, Hazine bonosu ve borsa kazançlarının vergisi yüzde 15'ten sıfıra indirildi. Yabancılar vergi ödemiyor, Türkler bu gelirlere yüzde 10 vergi ödüyor. Yabancı sermaye üretken ve ihracatçı olmayan sektörlere geldi. İş olanağı yaratmayan hazır tesisler yabancılara satıldı ve Türkiye bu parayla yönetildi. Bankalar, limanlar, havaalanları, Telekom, Petkim, araziler...AKP iktidar olduğunda bankacılık sektöründeki yabancı payı yüzde 3. Bugün itibariyle yüzde 42. Artış oranı yüzde 1300.
Vs… vs…vs…

Lafın kısası dilime dolak oldu Nazım Hikmetin şiiri, memleketin halini gördükçe ..
…
Sen yanmazsan
Ben yanmazsam
Nasıl çıkar Karanlıklar aydınlığa

Ampulü koymakla, başını ak yapmakla ne aklanıyor insan ne aydınlanıp, aydınlatıyor…

Herkes hata yapar kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir… Kişinin her türlü hatası yanlışı, ayıbı kendini bağlar…
Ama Devlet yönetimi hatayı, yönetimde gafleti affetmez. Hatalar milyonların bugününde, yetişecek nesillerin geleceğinde bedel olarak çıkar…
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 13 yorum yapılmış )

Halil [ 2007/07/24 17:36 ]
Hiç bi mantık bulamadım; gülüyorum sadece; hele ki seçimlerden sonra. Bence düşünce zincirinde ciddi sıkıntılar var
zorbeg [ 2007/07/23 14:11 ]
Şimdi beklenen kanaatice şöyle olmalı...
Mehmet AĞAR Beg'in Cumhurbaşkanı olması ve Recep Konuk Beg'in de DP'ye Genel Başkan. Recep Konuk Beg'in Mecliste olamaması çok üzücü bir durum. Slm e dua ile.
nüans [ 2007/07/22 22:18 ]
sizde istifa edecekmisiniz şeker fabrikasından ve bu siteden sonuçlardan ve mehmet ağarın istifasından sonra
Erhan [ 2007/07/21 13:54 ]
Bu arkadaş ömründe ekonomi nedir görmemiş ve verdiği bilgilerde malum çevrelerce uydurulan safsatalar.Borçluluk oranı milli gelire kıyasla belirlenir.Buna da Maastricht kriterleri denir.Bu oran %90 lardan % 60 lara inmiştir.
Resmi verilere göre, kamunun borcunun, 2002-2007 döneminde (TÜİK son veriler itibarıyla) 86,9 milyar dolar artışla 170,6 milyar dolardan 257,5 milyar dolara yükselirken milli gelir 184,5 milyar dolardan 410,7 milyar dolara çıkmıştır.
Bir diğer olayda cari açık olayı;ülkenin battığı bir ortamda cari açık olmadığını hatta fazla bile verdiğini anlayamayan kafalara nasıl anlatsak ki...Eğer kriz olur dolar 3 ytl ye cıkarsa inan hiç cari açık kalmaz.Çünkü dış ülkeden bir mal alma imkanın hemen hemen hiç kalmaz ve ülkede ürettiğin mallarda yarı fiyatına düşer daha çok satarsın.Ama emeğini artık yarı fiyata pazarlıyorsun demektir.
Ekonomiden anlamamış olmana rağmen ,Arif Ahmet Denizolgun(DP Antalya 1.sıra miletvekili adayı-Süleyman efendi tarikanının önde geleni)sana bu parti desteklenecek dedi diye yalan yanlış hüküm vermeni gerektirmez.Kendisi düşünemeyip birilerinin işaretiyle hareket etmeyi kabullenecek düşüncedeysende bunu bilmeyen insanları yönlendirme faaliyetine girmeni kınıyorum.
1835 [ 2007/07/20 23:48 ]
VERILER GERCEKTIR YAZAN MALI HESAP UZMANI

ARKADSIM EKONOMI VE MALIYE - SADECE IKTISADİ TERIMLERDEN IBARET DEGILDIR

LUTFEN YORUM YAPARKEN PARTILI OLARAK YAPMAYIN HIC BIR SEYE INAMIYORSANIZ RAKAMLARA BAKIN O DA YETMIYORSA ZAMAN ICINDE PIŞMANLIGI YASAYINCA VAY BE DERSIN....??? NADİDE ALTIPARMAK AYNEN KATILIYORUM
kerim [ 2007/07/20 16:36 ]
mehmet ağarın çözümü bugün her yerdeydi hatırlatırım
iyi bir araştırma yapılmamış
e her önüne gelen yazarım derse böyle olur
neyse ben başka bir yazı için girmiştim aslında
ama başlıkla nadide hanımı bir ara da görünce şaşırdım
eski çamlar bardak olmuş meğer
demek ki hayatta ''ben değişmem'' dememek lazımmış
mehmet [ 2007/07/20 15:37 ]
Mehmet Ağar'ın başörtüsüne nasıl bir çözüm bulduğu yayınlandı. Ona açıklamanız ne olacak

21. Dönem, 527 sıra sayısı ile işlem gören TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair birleştirilmiş teklifleri yeniliyorum.
“Başkanlık Kürsüsünde Erkek Başkan, T.C’nin merasim kıyafeti olan beyaz kelebek kravat ve siyah yelek üstüne siyah frak, kadın başkan siyah uzun etekli tayyör ve beyaz açık yakalı bluz giyer.
Genel Kurul Salonu’nda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kurum personeli ceket giymek, kravat takmak ve başı açık olmak zorundadır.
Kadınlar başları açık ve tayyör giyerler.Ağar'ın daha önceki çözümü buydu nasılda dönmüş birden oy için uyanın artık millet
mehmet [ 2007/07/20 14:12 ]
Mehmet Ağar'ın başörtüsüne nasıl bir çözüm bulduğu yayınlandı. Ona açıklamanız ne olacak

21. Dönem, 527 sıra sayısı ile işlem gören TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair birleştirilmiş teklifleri yeniliyorum.
“Başkanlık Kürsüsünde Erkek Başkan, T.C’nin merasim kıyafeti olan beyaz kelebek kravat ve siyah yelek üstüne siyah frak, kadın başkan siyah uzun etekli tayyör ve beyaz açık yakalı bluz giyer.
Genel Kurul Salonu’nda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kurum personeli ceket giymek, kravat takmak ve başı açık olmak zorundadır.
Kadınlar başları açık ve tayyör giyerler.Ağar'ın daha önceki çözümü buydu nasılda dönmüş birden oy için uyanın artık millet
erhan [ 2007/07/20 09:18 ]
gerçekleri bilmek herkesin hakkıdır.gerçekleri yazmak her babayiğidin harcı değildir.kaleminize sağlık.
hamza [ 2007/07/19 22:48 ]
Gerçekleri yazanlar ve meyveli ağaçlar her zaman taşlanır.
Gerçekler neyse o yazılmalı. Sizi tebrik ediyorum.
nüans [ 2007/07/19 16:38 ]
yazılarınızı dikkatle takiip ediyordum ama bu yazınızda hayal krırklığına uğradım bir insan geçmişini bu kadar ucuza satar unutma ki aslını inkar eden bizden deildir
KERİM [ 2007/07/19 10:53 ]
vay be MHP'li Nadide DEPE'li Nadide olmuş.acaba Şeker fabrikasında çalıştığınız ve başkanınızın DP'li olması sizin bu yazınızda bir etkisi olmuş mudur?Her ne ise önemli değil ama yazınız baya bi güzel...
Kaml [ 2007/07/18 15:03 ]
Siz ya ekonomiden anlamıyorsunuz yada gerçekleri saptırıyorsunuz. Önce ekonomi terimlerini öğrenin sonra yorumculuk yapın. Dış borç bilmem ne kadarmış ne kadar olmuş diyorsunuz ama devletin borcu küçüldü özel sektörün borcu arttı buda ekonomi için çok önemlidir. Özel sektörün işlem harci artmış demektir. Devletin borcunun azalması da bizim lehimizedir. Lütfen insanlarla oynamayın..

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2008.12.15 -  Yapboz
 2008.11.09 -  MUSTAFA
 2008.04.02 -  Adile Sultan
 2008.03.11 -  ASIM'IN NESLİ ve 120
 2008.02.13 -  Belediye Mevlana’yı tam anlatabildi mi?
 2008.02.05 -  Reklamcılar Sonunda Haber Oldu
 2008.01.29 -  2016 yılında Türkiye Süper Güç olacak
 2008.01.08 -  Kadınların gerçek dünyası üzerine bilinmeyenler
 2007.12.18 -  Konya’yı Değiştiren Adam
 2007.12.06 -  Fincan ve Kahve
 2007.11.27 -  Hollywood ve Türkler
 2007.07.24 -  Ulvi olan sükuttur, gayrisi zaaftır…
 2007.07.18 -  AKP- DP ve rakamsal gerçekler
 2007.07.02 -  Seçim ve Propaganda
 2007.05.10 -  Cumhura rağmen AKP CHP çıkmazı!
 2007.03.21 -  Er kişi niyetine !!!
 2007.01.30 -  Usul usul ve İstanbul - Musul
 2007.01.05 -  Keklik, Kahır ve Saddam!
 2006.12.29 -  BAYRAM ve CHRİSMİS
 2006.12.22 -  DERLEME
 2006.11.29 -  SALI 20:30 KINALI KUZULAR
 2006.10.18 -  KORKU VE CESARET
 2006.09.26 -  Kaldığımız yerden devam
 2006.08.09 -  Tatil dediğin böyle olur …
 2006.07.13 -  Çağın Dede Korkut'una
 2006.07.05 -  Kimin umurunda?
 2006.06.22 -  4. Türkçe Olimpiyatı’nın ardından ...
 2006.06.08 -  BİZ TÜRKLER
 2006.06.02 -  Fare Öyküsü ...
 2006.05.25 -  Üstad
 2006.05.18 -  Yorum Sizin! ...
 2006.05.08 -  Öyle bir lider ki...
 2006.04.26 -  Terazinin Bir Kefesinde Tesettür Bir Kefesinde Mayo
 2006.04.20 -  Kutlu Doğumun ardından ....
 2006.04.05 -  Ne günlere kaldık!
 2006.03.22 -  18 Mart bu yıl farklıydı....
 2006.03.15 -  Geliyoooor geliyor! İthal doktor Geliyoor!
 2006.03.07 -  ‘Medeniyet’ dediğin tek dişi kalmış canavar!
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com