:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Dağ fare doğurmamalı, değilse …! 
Dr.Ali Can   ( dralican@hotmail.com )


Son birkaç gündür siyasi arenada olup bitenleri bir çok kişi: “ Böylesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde “ilk kez” oluyor” diye dillendirdi. Doğrudur; ben de aynen katılıyorum. Sanki Türkiye Cumhuriyeti hukuk yoluna girer gibi oluyor. Bazılarının “daha eşit” konumundan uzaklaşarak dört dörtlük devlet olma yoluna doğru yol alacağız ümidi doğdu milletin yüreğinde. Milleti cahil ve höt deyince tırsan ve sinen bir güruh olarak görenlere, milletin artık kül yutmadığını, mevcut yoksulluklarının, geri kalmışlıklarının, bilumum ekonomik , sosyal ve siyasal yetersizliklerinin yegane nedenin kimler olduğunu bıktıran ittihat ve terakki geleneğinin her türlü uzantısıyla açığa çıktı.Yedikleri haltları hep zavallı inanların üzerine attılar ve bu hep böyle devam edecek sandılar. Zamanı, dünyanın gidişatını, toplumun değiştiğini ve her şeyden haberdar olduğunu düşünemeyenler, birazcık kendilerine geldiler. Korktular mı ? medyadan izlediğimiz kadarıyla evet. Generallerinde yargılanabileceğini anladılar. Gerçi medya ikiye bölündü, Ergenekoncu medya ve demokrasiden yana olan medya. Darbeler yapılabilmesi için halk nezdinde , darbenin meşru olması gerekir. Bunun için medya halkı çoğunluğunu bir korku sarmalına büründürmesi gerekir.
Artık halk birilerinin bir şey yapmasını dört gözle bekleyecek duruma gelince, işte beklenen andır ve artık darbe yapılabilir. Yaşanılan darbelerin ve muhtıraların öncesine bakıldığı zaman, ortam hep medya tarafından gerilmiş olduğu açık bir şekilde görülmüştür. Eskiden sadece devletin resmi medyası vardı ve alternatif medya yoktu. O ne derse doğru olarak algılandı. 1985 ‘den sonra ise özel medya vardı ama o da belli çıkarların emrine amade olmuştu.

Şimdi ise beylerin haber adına sundukları kendi iyileri doğrultusundaki yorumlarının yalan olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkaracak demokratik medya var.Toplumu medyanın yönettiği düşünülürse bu durum çıkarcı ve birlerinin organik medyası konumundakileri hiçte memnun etmişe benzemiyor. Çünkü bu kanalların hepsi vatandaşların evinde 24 saat faal. Artık tek yönlü yalanlara kimse kanmıyor. Çok ta komik duruma düşüyorlar.Bu ülkenin demokratikleşmesine de oldukça büyük katkı sağlıyor. Kısacası darbecilerin planları bir türlü tutmuyor. Bir türlü bu halkı istedikleri kıvama getiremiyorlar.Niye darbe istiyorlar bunlar? Herkesin bildiği gibi, azıcık özgürleşen ve dünyadan birazcık haberdar olan halkın önünü kesmek için. Ama ne diyorlar: ülkenin, ekonomisi, toprak bütünlüğü,egemenliği, geleceği tehlikede . Siz buna inanıyor musunuz ? Adamların düşman oldukları her şey bu milletin ve ülkenin gelişmesine katkı sağlayacak şeyler. Bakıyorsunuz vatan kurtarıcılara hepsinin dışarı ile bağlantıları var. Bize tehlike olarak gösterilen dış güçler adamların iş ortakları. Bu ülke ilk kez “ ben generalim beni tutuklayamazsınız” diyenleri , “ben hiç kimseye hesap vermek zorunda değilim” tutum ve inancı içinde olanları ve “güç bende , siz % kaç ile gelirseniz gelin boşuna, biz hep iktidarız, ne kadarına izin verirsek , o kadarına gücünüz yeter” naraları atanları yanılmıştır ve bunları adliyeye götürmesini başarmıştır. Lütfen artık bundan ciddi mana da bir şey çıksın. Halının altına süpürülmesin. Kendilerini bu milletin efendileri sayanları, kendilerine getirmek adına bir şeyler olsun. Eğer saygı değer savcılarımız göz dağlarıyla tırstırılacaksa, hem suçlu hem de güçlü edalarıyla sevindirici gelişmeleri boşa çıkarmaya çalışan sahte vatanperverlerin dediği olacaksa ve bu millet bir kez daha hayal kırklığına uğrayacaksa; kısacası dağ fare doğuracaksa, biz de bilelim ve hiçte öyle demokrasi adına falan umutlanmayalım. Ama şurası bir gerçek ki, eğer dağ fare doğurursa, millet, güvendiği dağlara kar yağdığını anlayacak ve birilerine umut bağlamaktan vazgeçecektir . Ufuk Uras’ın Meclise getirdiği darbe konusundaki araştırma önergesine Ak Partili Millet Vekillerinin sudan bahanelerle ilgisiz kalmaları beni kaygılandırıyor.Ama ben yine ümitliyim. Çünkü Ana Muhalefetin liderinin hırçın tavrı ve malum medyanın aktörlerinin beden dilleri sanki bir sonuç vereceğini gösteriyor. Şurasıda bir gerçek, bu gizli planlar ve sahipleri eninde sonunda aşikar olacaklar ve bu millete hesap vermek zorunda kalacaklarından hiç şüphem yok.
Gönül ister ki bir an önce olsun da, bu ülke artık ayağa kalksın, devletimize, hukukumuza ve demokratik Cumhuriyetimize güvenimiz gelsin.
Hoşça kalın!
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2009.02.03 -  Davos ve sonrası…
 2009.01.08 -  Medyada manipülasyon örneği Ergenekon
 2008.12.29 -  Toplumsallaşmak büyük bir değerdir
 2008.12.05 -  Elit Üniversiteler…
 2008.10.01 -  Kartelin telaşı demokratik değil, ticaridir.
 2008.07.31 -  Züğürt tesellisi!
 2008.07.09 -  Dağ fare doğurmamalı, değilse …!
 2008.06.09 -  Gördünüz mü, ülkeyi kim yönetiyormuş?
 2008.05.27 -  Krizin krizi!
 2008.04.01 -  Yüksek Yargı üyelerini halk seçsin!..
 2008.03.15 -  Yeter artık! Rahat bırakın ülkeyi ve toplumu!...
 2008.02.29 -  Bunun adına düpedüz İslam düşmanlığı denir
 2008.02.01 -  Solucan dinini yaşamak laikliğe aykırı mı?
 2008.01.14 -  Değişim….
 2007.12.24 -  Önce eğiticileri ve düzenleyicileri bir düzeltirsek…..
 2007.12.03 -  Liberal Düşünce Topluluğu
 2007.10.27 -  Artık Aklımızı Başımıza Alma Zamanı gelmedi mi, Ne Dersiniz?
 2007.09.28 -  Neyi , Neden Yapıyoruz, Kimin İçin Yapıyoruz Farkında mıyız Acaba?
 2007.09.11 -  Ötekini kabullenmek…
 2007.08.25 -  17 mi Büyük Yoksa 83 mü?...
 2007.08.17 -  Medya, Bürokrasi, Sermaye Kumpası ve Yeni Anayasa- (2)
 2007.08.06 -  Medya, Bürokrasi, Sermaye Kumpası ve Yeni Anayasa-1
 2007.07.24 -  Kimler ve neden kayıp ettiler,ben söyleyeyim mi?...
 2007.07.07 -  Soğan Hikayesi!.....
 2007.06.11 -  İşsizlik ve ÖSS…
 2007.05.28 -  Peki, siz hangisini istersiniz?...
 2007.05.18 -  Korku,…
 2007.05.16 -  PRAMİT!..
 2007.05.15 -  Muhtıra
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com