:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Toplumsallaşmak büyük bir değerdir 
Dr.Ali Can   ( dralican@hotmail.com )Biz Türkler haklı olarak hep ecdadımızın insan haklarına göstermiş olduğu saygı ve hoşgörü örneğiyle övünür ve gurur duyarız. Hatta özellikle Osmanlı İmparatorluğunun uzun ömürlü oluşunu da azınlıkta kalan toplumlara ve gayrimüslimlere göstermiş oldukları tolerans ve haklara bağlarız. Bence de bunlar bir iddia değil harfiyen doğru ve gerçektir. Avrupa’da insanlar kendi insanlarını sadece farklı dini aspektlerinden dolayı ölüme mahkum ederken, mağdur edilmiş, inançlarını yaşamaları yasak edilmiş, sadece farklı oldukları için kıyıma uğramış insanlar Osmanlı’yı güvenli liman olarak görmüşler ve Osmanlı’ya sığınmışlardı.17., 18. ve 19. yüzyıllara geri dönüp bir baktığımızda, kıta Avrupa’sında ve Amerika’da insanlar çoğunlukta iseler, kendilerine benzemeyenlere akla hayala gelmedik acıları vermekten geri durmuyorlardı. Ama öyle bir zaman geldi, bu yaptıklarının yanlışlığını kavradılar ve tam tersi olan bütün farklılıklara rağmen bir arada barış içinde yaşamanın daha insanca ve akıllıca olduğunu anladılar; sonra da büyük ve gelişmiş ülkeler halini geldiler.

Demek ki büyük ülke olmanın ve gelişmiş toplum olmanın sihri, kendimiz gibi düşünmeyen ve olmayanlarla bir arada yaşama duygusunu ve anlayışını içselleştirmemiz de yatmaktadır. Maalesef toplumumuzda her statüden insanlarda görülen bir öteki fobisi ve her farklı olanı düşman gibi algılama ve görme korkularımız hala azımsanamayacak düzeyde seyir ediyor.
Bu gidişle korkularımızdan kurtulmamızın da bir hayli zaman alacağı bir gerçek.

Toplum olmak ve toplumsallaşmak, medeni olmaktır. Kısacası medeni insan, toplumsallaşmış ve sivil insan demektir. Yani kendine benzemeyenle yan yana yaşamasını ve paylaşmasını bilen, dünyanın farkında olan kişi demektir.

Geçen haftalarda CHP İzmir Milletvekili Arıtman’ın Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’le ilgili söyledikleri hepimizi derinden düşündürdü ve yüzümüzü kızarttı. Bu skandal olaya her ne kadar basın tarafından geniş çaplı tepki verilse de, önemine binaen çokta üzerinde durulmadığı kanaatindeyim. Bu nedenle bu yazıyı yazma gereği duydum. Bu bayanı kim, ne için ve millet adına hangi hizmeti yapmak amacıyla Milletvekili yapmış merak ettim doğrusu. Gelen tepkilere karşın özür dilemesi beklenirken, ileri giderek DNA testlerini ağzına alarak terbiye sınırlarını fazlasıyla aşmıştır maalesef. Hadi bu bayan bunları söyledi diyelim, mensubu bulunduğu siyasi partiden neden beklenen, kamuoyunu rahatlatan yeterli bir tepki ve özür gelmedi, bunu da yadırgatıcıdır. Bu tutum ise hepten tuzu biberi oldu.

Acaba CHP yalan haberlerle yukarıda bahsettiğim hala medineleşememiş insanların oylarına kaldı da, ondan mı konuşturtuyor bu kadını?

Söz de kınamalarla bu kadar ciddi bir sorunu geçiştirmesine bakılırsa el altından söyletiyor gibi geliyor. DTP’lilerin PKK’ya terör örgütü diyemedikleri gibi, CHP, bu konuda laf kalabalığı yaparak aslından saptırarak “bizim için kişilerin hangi ırktan olduğu önemli değildir” gibi açıklamalar yaparken aslında, “Arıtman doğru söylüyor ama bizim için o kadar önemli değildir” demektedir. CHP’liler de açık ve net bir şekilde bilmektedir ki, sayın Cumhurbaşkanı’na ilişkin söylenenler doğru değildir ve kasıtlı yapılmaktadır. Maalesef halkımızın küçük bir kısmı bu yalanlara siyasi eğilimlerinden dolayı gerçek kabul edeceklerdir. Zaten CHP de bu azınlığın oyunu almak için yapıyor ama ben hiç ihtimal vermiyorum, çünkü o azınlığın onlardan önce gidecekleri başka kapıları var.

Ben şahsen, kendini sol olarak tanıtan bir partinin böyle “kirli siyaset” ile değil de, tam da aksi olan çoğulculuğu ve evrensel insan haklarına saygılı olmasını, var olan bu tortuları da düzeltme gibi bir yolunda sert ve kararlı tepkiler vermesini beklerdim. Siyaset ve siyasi parti olmak, sadece kendini iktidara nasıl çıkarım kaygısı gütmek değildir. Elbette bu bir siyasi partinin doğal hakkıdır ve var oluş nedenidir ama belden aşağı vurarak evrensel gelişmelere ters yönde yapmasıdır garipsenecek durum.

CHP’nin istismar da olsa bazı, YÖK, çarşaf, mirasını reddetme ve vatandaşlık gibi konularda, sol olmaya yakışan açılımlar yaptığını biliyoruz ama bu durum memleketimin ve milletimin geldiği nokta açısından kaygı ve üzüntü vericidir.

Halkımızın bu “kirli siyasetin” farkında; bununla beraber birileri dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olacağı kesin.

Çok yazdım ama bir daha yazayım: Solculuk bu değil, asla da olmamalıdır.Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2009.02.03 -  Davos ve sonrası…
 2009.01.08 -  Medyada manipülasyon örneği Ergenekon
 2008.12.29 -  Toplumsallaşmak büyük bir değerdir
 2008.12.05 -  Elit Üniversiteler…
 2008.10.01 -  Kartelin telaşı demokratik değil, ticaridir.
 2008.07.31 -  Züğürt tesellisi!
 2008.07.09 -  Dağ fare doğurmamalı, değilse …!
 2008.06.09 -  Gördünüz mü, ülkeyi kim yönetiyormuş?
 2008.05.27 -  Krizin krizi!
 2008.04.01 -  Yüksek Yargı üyelerini halk seçsin!..
 2008.03.15 -  Yeter artık! Rahat bırakın ülkeyi ve toplumu!...
 2008.02.29 -  Bunun adına düpedüz İslam düşmanlığı denir
 2008.02.01 -  Solucan dinini yaşamak laikliğe aykırı mı?
 2008.01.14 -  Değişim….
 2007.12.24 -  Önce eğiticileri ve düzenleyicileri bir düzeltirsek…..
 2007.12.03 -  Liberal Düşünce Topluluğu
 2007.10.27 -  Artık Aklımızı Başımıza Alma Zamanı gelmedi mi, Ne Dersiniz?
 2007.09.28 -  Neyi , Neden Yapıyoruz, Kimin İçin Yapıyoruz Farkında mıyız Acaba?
 2007.09.11 -  Ötekini kabullenmek…
 2007.08.25 -  17 mi Büyük Yoksa 83 mü?...
 2007.08.17 -  Medya, Bürokrasi, Sermaye Kumpası ve Yeni Anayasa- (2)
 2007.08.06 -  Medya, Bürokrasi, Sermaye Kumpası ve Yeni Anayasa-1
 2007.07.24 -  Kimler ve neden kayıp ettiler,ben söyleyeyim mi?...
 2007.07.07 -  Soğan Hikayesi!.....
 2007.06.11 -  İşsizlik ve ÖSS…
 2007.05.28 -  Peki, siz hangisini istersiniz?...
 2007.05.18 -  Korku,…
 2007.05.16 -  PRAMİT!..
 2007.05.15 -  Muhtıra
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com