:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Resul Tosun’un çıkışı 
Ahmet Ergan   ( bilgi@haberkonya.com )Gazetede bir süre birlikte çalıştık, seçimlerden önceydi. Farklı kişiliği ile hemen ayırt edilecek birisidir Resul Tosun.
Yeni Şafak’ta çıkan yazısı ülkenin yeni gündemi oluverdi hemencecik.
Ne diyordu Tosun?
Özetle diyor ki, Ankara’nın ‘sivil bir başkent’ yerine ‘askeri bir başkent’ görünümü içinde olduğunu öne sürüyor, Avrupa’da hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacak bir durumun bir an evvel ''düzeltilmesi'' çağrısında bulunuyor.
Ve devam ediyor Resul Tosun; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e ‘Meclis’te bulunan Muhafız Alayı’nı çekin’ diyor.
Resul Tosun’un bu isteğine cevapta çok geçmeden geliyor.
Emekli general Armağan Kuloğlu, bu talebin art niyetli olduğuna işaret ediyor.
Gazeteler dergiler internet siteleri bugünden sonra yoğun bir şekilde bunu tartışacaklar.
Peki böyle bir çıkışa gerek var mıydı?
Ya da Turan Çömez ve Mahut Koçak’ın çıkışlarıyla Resul Tosun’un çıkışının bir bağlantısı var mı?
Yok.
Resul Tosun zaten bu kanaati partinin değil de şahsının olduğunu söylüyor.
Bence zamanlama hatası.
Gereksiz bir polomik.
Bakalım zaman ne gösterecek
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 3 yorum yapılmış )

[ 2005/12/15 16:34 ]
Yeni Şafak gazetesi yazarı Fehmi Koru da 15 Aralık 2005 tarihinde bu duruma eşdeğer bir yazı kaleme almış. Diyor ki yazısında;

---- Geçen hafta, bizim gazetede çıkan ve yazarı aynı zamanda milletvekili de olan bir yazıda, başkent Ankara'da kendini hemen belli eden bir askerî ağırlıktan söz ediliyordu. Vaktiyle Ankara küçük bir kent iken kışla, garnizon veya karargâh inşası için seçilen bölgelerin, bugünün büyüyen başkentinin en merkezî yerlerini teşkil ettiği tespiti eşliğinde... Yazar, yazısında, yaşanan olaylar ve gözüne çarpan görüntülerden hareketle, Meclis'in askerler tarafından korunmasına itirazını da kayda geçirmişti.

Doğru veya yanlış, ancak bunlar da üzerinde tartışılması gereken konular değil mi? ''

Mutlak bu tür konular konuşulmalı, tartışılmalı. Kurum ve kuruluşlar eleştiriye, arkırı görüşlere açık olmalıdırlar. Gidenler bilir cidden Ankara'da inanılmaz bir askeriye havası hüküm sürmektedir. Sivil yaşama herşeyiyle adapte olmaya çalışan bir toplumun insanlarını askeri otoritenin kendisini hissettirdiği bir yaşama itmeye kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.

Resul Bey'in çıkışı zamanlı ya da zamansız. Ancak birşeylerin düşünülmesi, zihinlerde yargılanması, bakımından oldukça isabetli bir çıkıştır. Ayrıca adı üzerinde bir ''düşünce''dir. Gündemin birinci sırasına çıkacak kadar vahim bir durum göremiyorum. Ayrıca Resul Tosun'un düşüncesini 'münferit bir hezeyan' olarak yanıtlayan askeriye de bu düşüncenin, gündemin birinci sırasına oturmasına çok büyük katkıda bulunmuştur.
Mertadam [ 2005/12/13 09:49 ]
Aslında en büyük sıkıntımız hür bir irade ortaya koyarak düşüncelerimizi oldugu gibi söyleyememek,diye düşünüyorum.Resul beyin yaptıgı belki yılların vermiş oldugu bir ezikligin dışa vurumu veya algılama eksikligide denilebilir.Zamanlama olarak dogrumu tartışılır.Ancak,kurumlar,kişiler eleştirile bilinmeli saygı çerçevesinde,zarar vermeden,tartışılmalı ki o kurumlarda bulunan insanlar yanlız olmadıklarını bilsinler.Yıllarca ülkemizde gündemlerimizi başkaları belirlediler bizlerde seyrettik sivilleşme adına atılmış bir başlangıç,bir adım olarak telakki etmek lazım,tartışmak ve bunlardan ders çıkarmak lazım diye düşünüyorum.
ACU [ 2005/12/08 15:02 ]
Resul Tosun Bey'in çıkışı bence son derece doğru, yerinde... Şimdiden başlansa, Ankara'nın hükümet binaları bölgesi ancak 2-3 yıl sonunda sivilleşebilir. Zamanlama? Ortamda mevcut aktörler veya bunların huyları değişmeden böylesi çıkışların zamanı hiç gelmez. İşin tatlı yanı bu gibi çıkışları yapmadan sevgili tipitiplerimizi değiştirmemiz de biraz zor olur.

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2006.02.01 -  Karikatür kepazeliği ve Roj Tv
 2006.01.05 -  Çifte kavrulmuş, çifte kutlama
 2005.12.21 -  Kimsenin görmediği,söylemediği
 2005.12.08 -  Resul Tosun’un çıkışı
 2005.11.10 -  Dünya dönüyor dostlar
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com