:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

KONYA’NIN BEKLENEN YÜKSELİŞİ 
Nurettin Bay   ( nbay@haberkonya.com )Konya üst üste müjdeli haberler alıyor. Kısa bir süre önce Birleşmiş Milletler tarafından 2007 yılı dünyada Mevlana yılı ilan edildi. Şimdi ise İngiliz Basın Kuruluşu Financial Times’in bir yayını olan Foreign Direct İnvestment Magazine dergisi Konya’yı “Geleceğin Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri” yarışmasında ikinci seçti.

Bu yarışmayı kazanmak öyle kolay değil. Yarışmada Avrupa’daki toplam 89 şehir ve bölge ekonomik potansiyel, uygun maliyet, insan kaynakları, bilişim ve Telekom, ulaşım, yaşam kalitesi ve doğrudan yabancı yatırım promosyonu gibi 28 kritere göre değerlendirildi.

Konya’nın bu yükselişi öyle tesadüfi değil. Konya 1990’lı yıllardan başlamak kaydıyla kabuğunu yırtmaya başladı. Bu dönemde bir çok kriz de yaşandı. Ancak Konya bu krizlerin tamamında yok olmadan çıkmayı başardı.

Pekiyi nasıl geldi bu başarı?

Konya bundan 10-15 yıl önce yabancı sermayeye karşıydı. Konya’da bulunan devlete ait fabrikaları özelleştirilirken, bir araya gelen Konyalı işadamları, “biz Konya’daki fabrikaları yabancılara kaptırmayız” şeklinde propaganda yürütüyorlardı. Şimdilerde ise herkes daha fazla yabancı yatırımcının Konya’ya gelmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

Konyalı işadamları artık yurt dışına daha fazla çıkıyorlar. Yurt içi ve yurt dışındaki fuarlar takip ediliyor. Üstelik Konya Ticaret Odası başkanı Hüseyin Üzülmez’in gayretleriyle Konya’da açılan fuar merkezi de Konya’nın dışa açılımında önemli rol oynuyor.

Konya medya sektöründe de rakiplerini çok geride bıraktı. Konya’da çıkan yerel gazeteler neredeyse ulusal kalitede çıkmaktadır. Kontv Bölge Televizyonu kapsamını da aşarak uydu yayınına başladı ve Konya’nın vizyonunu bütün dünyaya duyurmaktadır.

Konya yerel idarecileri de başarılı çalışmalar yürütüyorlar. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyadaki gelişmelere açık, modern bir vizyon çiziyor. Önümüzdeki günlerde Konya’nın tanıtımı için Amerika Birleşik Devletlerinde yapılacak olan etkinlikler bu vizyonun bir parçası. Bu ve benzer etkinlikler Avrupa ve Uzakdoğu’da da devam ettirilmelidir.

Konya eğitimde kendisini aştı. Bütün eğitim faaliyetlerinde başa güreşiliyor. ÖSS başta olmak üzere kıstas teşkil edecek bütün ciddi organizasyonlarda Konya en başarılı birkaç il içerisinde yer almaktadır.

Hizmete açılan büyük alışveriş merkezleri, beş yıldızlı oteller ve benzeri ataklar da Konya’ya farklı bir ivme kazandırıyor.

Sonuçta Konya nihayet bir asra yaklaşan gayreti çalışmasının meyvelerini almaya başladı. Rotasını, milli ve manevi değerlerini kaybetmeden gelişmek olarak çizersek daha da büyük başarılar elde edebiliriz. Neresinden bakarsanız bakın Avrupa’da dereceye girmek güzel bir şey. Devamı gelir inşaallah…
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 12 yorum yapılmış )

[ 2006/12/17 19:46 ]
mrb kardeşim ben konyada oturuyorum ama konyalı değilim ben size söyliyim bu konyadan birşey olmaz bi defa avrupa da adamlar spor yapıyor koşuyor bizim gonyalılar sadece etliekmek yemeye koşuyor güzelim mevlana türbesinin arka tarafı tamemn içkici serseri dolu bi defa onları yık orta ölçekli işyerlerinden vergiyi az al ihracat yapanalradn çok al orta ölçekliyi büyüt offf ben kime yazıyom devletin başında iş yokki bu emir kulları ne yapsın TÜRKİYE yi bir TÜRK yönetemez getirin bir yabancı bakın nasıl tüm borçları kapatacak akp ne yaptı geldiğinde 200 küsür milyar dolar dış borç vardı şimdi 300 ü geçti ya yabancı getirin yada muhtar kent gibi yurt dışında olan bilgili bir adamı getirin görün nasıl oluyor TÜRKİYE dünyanın en güçlüsü oluruz ama işin başı eğitimdir ilk önce ders kştaplarına yazacaksın yunan,ermeni,pkk,israil baş düşmanlar diğerleri de yan düşmanlar Türk Cumhuriyetleri dışında biraz düşünün
cann [ 2006/04/20 18:34 ]
yazıya bak haha
Konyamızı kalemlerinizle yüceltmeye devam edin.
Nede olsa yazacak bir kalem bulunuyor her zaman.
İnsaf İnsaf
Gerçekçi olun birazcık.Bıkmadınızmı kendi kendinizi övmekten
Türkiyenin diğer şehirlerini hiçmi gezmiyorsun sayın yazar ve yazar gibi düşünenler. geriye doğru gidiyoruz.
Alışveriş merkezlerinden Yıldızlı otellerden bahsedin düzen boyle kapitalizm çağı nede olsa. Sömürülmek Gelişmek Olmuş YAZIIIKKKK:::::
Ali Muhtar [ 2006/03/29 21:33 ]
hoppalaaaaaa
Sayın Nurettin BAY, bu yorumu gündüz saatlerinde yazabilmeyi o kadar çok isterdim ancak, değişik sebeplerden dolayı akşama kaldığım için çok ama çok üzgünüm.
Öncelikle sizi tebrik etmek isterim, harika bir gözlemcisiniz, Konya'yı da çok iyi izliyor ve biliyorsunuz, hiç bir trafik sorununun olmadığının, alt ve üst geçit problemlerinin yaşanmadığının, ve belediyecilik hizmetlerinin de mükemmel derecede iyi olduğunu ne kadar da güzel tespit etmişsiniz!!! Doğrusu övgüleriniz tam yerinde ve isabetli. Konyaya hizmet akışının sağlanabilmesi için biraz daha fazla övgülere yer vermeniz gerekir. Hem şu yorumları yapan haddini bilmezlere ne demek lazım, olurmu yani, hatalar ve sıkıntılar hiç yazılır mı böyle ulu orta. Ayıp denen bişey var değilmi ama.. Sıkıntıları herkez görür, önemli olan her türlü sıkıntılar içindeyken bile sizin gibi harika yazılar yazabilmek, övgüler düzebilmek değilmi? Nerden çıkarıyorlar da böyle yorumlar yazıyorlar anlamıyorum ki!! Sizi tekrar tebrik ediyorum, böyle övgülere devam edin lütfen, böyle patavatsızlara!! da aldırış etmeyin olurmu? Ben sizin yanınızdayım ve destekliyorum. Sizin gibi örnek insanlara gerçekten ihtiyacımız var. Bundan sonra yazılarınızı hep takip edeceğim çünkü sizi kendime örnek aldım. Bakın Taner AYDIN, körler ülkesinde görmek idamlık suç mudur? diye soruyor. Demek ki suç. Öyle olmasaydı siz hiç böyle yazarmıydınız? Ne diye ''etliye sütlüye bulaşacaksınız?''
Saygılarımla
Muhtar

berkyayla [ 2006/03/29 18:58 ]
Selam bir türlü gelişemeyen Konya ve gelişimi değişim olarak yani başakalaşım olarak algılayan Konya, selam birleşmiş milletlerin ve ingiliz basın kuruluşu Financial Times'in övgüsüne mazhar olupta Türk milletinin ve Türk basınının övgüsüne mazhar olamayan Konya, selam sana çimento fabrikasını fransızlara satıpta ikincisini kuramadığımız Konya, selam 1.2.ve 3. organize sanayilerini kurupta devlet desteği olmadan dimdik ayakta durmaya çalışan ve hatta malum holdinglerin kapkaçlarına rağmen ayakta durabilen Konya, selam kendisini milletine tanıtamayıpta çareyi ABD' de tanıtmaya çalışan Konya selam sana asil Konya.....
Efendiler Konya köşelerde gelişmiyor maalesef anaarterlerde değil ara sokaklarda gezin Konyalının sesini duyun onlar size gerekeni anlatacaktır..... Selam Saygı......
vatan [ 2006/03/29 14:27 ]
Güne te tutuldu acı gerçekleride yazmak lazım konya gelişmiyor geriliyor beyler kon tv de gelişmeler ise sevindirici kutlarız
cumali [ 2006/03/29 10:10 ]
Ne metrosu ne avrupa stadı nede ulaşımı var Kayseri ve Ankaraya
gıptayla bakıyoruz lütfen sokağa çıkın selam ve dua ile
ersal [ 2006/03/28 15:03 ]
Onlar ki riyadan uzak pencereleri açık günışığına bir yer varki varana kalemi objektif olana.....Allah aşkına Koyuncu petrol Zafer alanı bozuk yollar bu şehir kirli havanın esiri Aydınlık alt geçiti trafiğin keşmekeşi... daha neyi sayalım. Birgün Korkmadan yazalım Gazaliden bir esinti Rabbaniden Mektubat Velasıl kalemin kuvvetinden alıp nefesi arada üflesek diyorum olabilmek için halkın sesi
salih [ 2006/03/28 15:02 ]
beğenmedim yanlı yazılmış
ersal [ 2006/03/28 14:57 ]
Onlar ki riyadan uzak pencereleri açık günışığına bir yer varki varana kalemi objektif olana.....Allah aşkına Koyuncu petrol Zafer alanı bozuk yollar bu şehir kirli havanın esiri Aydınlık alt geçiti trafiğin keşmekeşi... daha neyi sayalım. Birgün Korkmadan yazalım Gazaliden bir esinti Rabbaniden Mektubat Velasıl kalemin kuvvetinden alıp nefesi arada üflesek diyorum olabilmek için halkın sesi
ergün [ 2006/03/28 11:37 ]
Ben gazetenin yaptığı yorumu Konyamızın potansiyelini(toprak genişliği, su kaynakları,coğrafi durumu,sanayileşmesi , insan kaynakları,tarımı) ölçerek ortaya çıkardığını düşünüyorum eğer bu seçimi yapanlar bizim belediye başkanımızı ve icraatlarını görselerdi bizi bu listeden derhal çıkarırlardı.:)))) AKP kurtar bizi bu başkandan :)))
soner [ 2006/03/28 10:38 ]
yolları bozuk ,stadı eski ,şehrin her noktasında park sorunu olan,yolları genişletme yerine daraltılan,altyapısı köhne, ancak geçici projeler üretebilen yöneticilere sahip, 10 yıl öncenin düzenli kenti konyamız (üstelik çok az göç almasına rağmen) sadece avrupalı bir gazetenin gazıyla avrupa şehri olabilir.Şayet onlarca avrupa şehri görmemiş bir Konyalı olsaydım ben bu yoruma inanabilirdim kusura bakmayın gerçekler acıdır.şu an görevde olan belediyeden çok umutlu olmama rağmen icraatlarını gördükçe hayal kırıklığı üzerine hayal kırıklığı yaşıyorum bence güzel Konyamız bir avrupa şehri olmaya en azından şu haliyle çok UZAK!
Oktay Sarı [ 2006/03/24 15:00 ]
Sanki ben Konya'da yaşamıyormuşum gibi hissettim. Günde yüzlerce çukurun üzerinden arabasıyla geçen ben değilim sanki. Nalçacı'daki Sille kavşağından sola dönemeyen ben değil miyim? Güldürmeyin. Metrosuz Avrupa şehri. Kaldırımları esnaf tarafından işgal edilen Avrupa şehri. İlahi komedya.

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2006.07.01 -  KONYA 2007’YE HAZIR DEĞİL
 2006.04.20 -  Mr.SOPP, ABD VE PROF. BAYRAK
 2006.04.19 -  Sizin cazibe merkeziniz neresi?
 2006.04.10 -  AMAN DİKKAT!
 2006.04.03 -  Konya'da Kozmik Raks
 2006.03.24 -  KONYA’NIN BEKLENEN YÜKSELİŞİ
 2006.03.22 -  Türbe önünü ne yapmalı?
 2006.03.10 -  KONYA İÇİN BÜYÜK FIRSAT
 2006.02.13 -  VURUN KONYALIYA!
 2006.01.26 -  BAŞI AÇIK NAMAZ VE DAVOS
 2006.01.17 -  KONYA YENİ VALİSİNDEN NE BEKLİYOR?
 2006.01.05 -  AK PARTİ’Yİ BEKLEYEN TEHLİKE.
 2005.12.30 -  ŞEB-İ ARUS 733
 2005.12.28 -  GERGİNLİK ÜRETME MÜHENDİSLERİ
 2005.12.22 -  KOP için tam sırası
 2005.12.17 -  EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM
 2005.12.12 -  Kes Bir Mevlana!
 2005.12.11 -  KONYA UÇAĞI NEDEN İNEMEDİ?
 2005.12.08 -  KONYA VE AKYÜREK VİZYONU
 2005.11.25 -  KONYA BU İŞTE…
 2005.11.18 -  21 YIL SONRA NEDEN ŞEMDİNLİ?
 2005.11.11 -  KANAL TÜRK’TE KONYA DÜŞMANLIĞI
 2005.11.02 -  BUGÜNÜN ÇOCUKLARINA ÜZÜLÜYORUM.
 2005.10.26 -  Mevlana Civarında araç çizme timi
 2005.10.19 -  Pakistan, Nijer ve Konya
 2005.10.13 -  İyi Dansetmek CHP'yi kurtaracak mı?
 2005.10.06 -  Avrupa bizi neden istemiyor?
 2005.09.28 -  KONYA SAHİPSİZ Mİ?
 2005.09.20 -  VATANDAŞIN RAMAZAN HASSASİYETİ
 2005.09.09 -  HİSARCIKLIOĞLU NE DEDİ?
 2005.09.01 -  KONYA’NIN TABULAŞTIRDIĞI YANLIŞLAR.
 2005.08.25 -  SEYDİŞEHİR NASIL SANAYİ KENTİ OLUR?
 2005.08.18 -  KONYA’NIN ÖTEKİ YÜZÜ
 2005.08.12 -  AMERİKA TERÖRE KARŞI MI, TERÖRÜ BESLİYOR MU?
 2005.08.08 -  RTÜK’TEKİ KONYA AĞIRLIĞI
 2005.07.27 -  KONYA’DA ŞENLİK VAR.
 2005.07.21 -  Konya'daki Eğitim Başarısı ve YÖK gölgesi
 2005.07.14 -  Başkan Akyürek’in Sır Gibi Sakladığı Büyük Projesi Ne?
 2004.08.16 -  İngiltere Tarım Fuarı
 2004.06.26 -  Kayseri Bizi Büyüledi
 2004.06.19 -  Akyürek'i Dinlerken.
 2004.06.16 -  Konya-Ankara Hızlı Tren Projesi Rafa mı Kaldırıldı?
 2004.06.02 -  Zulüm ile Abad Olunmaz
 2004.04.13 -  Hayatı Hep Bahar Yaşamak
 2004.03.20 -  SON DÖNEMEÇ
 2004.03.15 -  Konya’da Seçimi Kim Kazanır?
 2004.03.05 -  Konya Büyürken
 2004.03.03 -  Politika Rüzgarı
 2004.02.19 -  Konya kendi yükünü taşıyamıyor
 2004.01.31 -  Ne Mutlu
 2004.01.27 -  Zorlu Hafta
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com