:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Ziya Gökalp ve Felsefe Dersleri 
Mustafa Kara   ( mustafakaraa@gmail.com  )

Altı asır dünyaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nda 19. yüzyılda devletin içinde bulunduğu çöküntüyü gidermek amacıyla alternatif düşünceler ve ideolojiler ortaya çıktı. Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük gibi akımların ortak sorusu şuydu: Bu devlet nasıl kurtulur?

Bu dönemde Ziya Gökalp milliyetçilerin nazariyecisi olarak ön planda yer aldı. Sosyoloji diye bir bilimin adı sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde bilinmezken, Gökalp İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji kürsüsünü kurdu. Ülkenin buhranlı döneminde Türkiye’nin toplumsal meselelerini bilimsel bir temele kavuşturmaya çalıştı. Düşüncesinin temelinde, Türk toplumunun kendine özgü ahlaki ve kültürel değerleriyle, Batı'dan aldığı bazı değerleri kaynaştırarak bir senteze ulaşma çabası yatıyordu. Sorunlara çözüm yaklaşımını ''Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak'' diye özetliyordu. O, İslam Dini’nin Türk tarihinde ve günlük hayatta tuttuğu önemli yeri görüyor ve dini kişisel hayatın gerekli bir parçası sayıyordu.

Ziya Gökalp’in bir kısmı sürgünde geçen ve kısa bir ömre sığdırdığı yazma faaliyeti, çok müsait şartlarda çalışan akademisyenleri gıpta ettirecek bir yoğunluk gösterir. Bu büyük düşünce adamı, Batı medeniyetine girme gereğine inanır ve Sosyal hayatın kurumlarından millete özgü kısımlar ve milletlerarası kısımlar görür. Millete özgü kısımlara “kültür”, milletlerarası kısımlara “medeniyet” der. Kültürün daha ziyade duygular, ilhamlar ve sezgilerle yoğrulduğunu, medeniyetin ise akıl, metot ve bilgi ile şekillendiğini iddia eder. Ona göre kültürümüz Milli olarak kalmalı, medeniyetimiz ise Batı medeniyeti olmalıdır.

Türk insanını Sosyoloji ile tanıştıran ve bu bilimi entelektüel bir temel oluşturmada esas alan Ziya Gökalp’in kayıp eseri nihayet ortaya çıktı. Malta'daki sürgün günlerinde, kader birlikteliği yaptığı bürokrat ve subaylar için hazırladığı “felsefe dersleri” kitaplaştı ve Konya'daki Çizgi yayınevi tarafından yayımlandı. 85 yıl sonra gün yüzüne çıkan eser, Gökalp’in eski nazır ve mebusların da aralarında yer aldığı kader arkadaşlarına verdiği felsefe derslerini içeriyor. Ali Utku ve Erdoğan Erbay'ın yayıma hazırladığı ‘Felsefe Dersleri’, ‘İlim ve Felsefe’, ‘Psikoloji’, 'Dil ve Sanat’, ‘Mantık’, ‘Ahlâk’ ve ‘Metafizik’ başlıklarını taşıyan altı ana bölümden oluşuyor. Gökalp, kitapta, Comte, Locke, Hume, Rousseau, Pascal, Leibniz, Hegel, Marx, Nietzsche, Spencer, Durkheim, Bergson vb.'nin de aralarında yer aldığı pek çok Batılı düşünüre gönderme yapıyor.

Eser incelendiğinde özellikle alt başlıklarda oldukça önemli konuların işlendiği görülecektir. Tabii yazılanları tam anlamıyla kavrayabilmek için az da olsa Osmanlı Türkçesi’nden haberdar olunması gerekir. Kitabın Konya’da faaliyet gösteren bir yanın evi tarafından yayımlanmış olması mutluluk vericidir. Meraklıların Çizgi Kitapevine uğramaları tavsiye olunur.
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız
Şu ana kadar yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.01.29 -  2 önemli konu
 2006.11.27 -  Ziya Gökalp ve Felsefe Dersleri
 2006.10.16 -  Birinci tehdit
 2006.09.04 -  Konya’nın Meydanı neresi?
 2006.08.12 -  Ortadoğu’ya Londra’dan bakmak
 2006.07.06 -  Joan Baez'de gelsin
 2006.06.05 -  Sosyal Demokratlar nereye koşuyor?
 2006.05.09 -  Sarısını yitirdi Fener
 2006.04.07 -  "Kudret” Meselesi
 2006.03.14 -  Akif’in Oğlu
 2006.02.28 -  28 Şubat’la Yüzleşmek
 2006.02.14 -  Cemal Kutay ve Tarihçilerimiz
 2006.01.31 -  Üsküdar Vakası ve İlahiyatçılar
 2006.01.24 -  Kaybedilen ne? Futbol mu seçim mi?
 2006.01.18 -  Türkiye tarihin neresinde?
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com