:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

GEL SHAKEMEYELİM BE ŞEKERİM ! 
Dr.Erdinç Yücel   ( eyucel@haberkonya.com )Nihayet Eurovision’da söylenecek olan şarkımız belli oldu. Şarkının adı “Shake it up şekerim.” Şarkının ne anlama geldiğini ne İngilizceciler ne de Türkologlar çözemediler. Türkiye’yi temsil edecek olan sanatçımızın şarkısının adını bizler anlayamıyoruz, ne tuhaf bir durum değil mi? Türkiye’nin Eurovision’a hangi dille katılması gerektiği hep tartışılmıştır bu ülkede. Bazıları şarkı sözlerinin Türkçe olması gerektiğini savunurken, bazıları da şarkıların İngilizce olması gerektiğini hararetle savundular. İşte bu seferki yarışmada bu görüş ayrılığı göz önüne alınmış ve şarkı sözleri güya hem Türkçe hem de İngilizce olarak yazılmış. Düşünebiliyor musunuz, tüm şarkıda geçen Türkçe kelime sayısı bir ve bu haliyle şarkının Türkçe İngilizce karışık bir şarkı olduğu lanse ediliyor kamuoyuna. El insaf! Başka ne diyebilirim ki? Şarkıyı biz yazıyoruz ve içinde sadece bir tek Türkçe kelime geçiyor. İnsafınız kurusun! İnanın şarkıyı bir ecnebiye yazdırsaydık, sadece bir Türkçe sözlükten yardım alarak bile daha fazla Türkçe kelimeye yer verirdi.
Bazı yazarlarımızın şarkıyı hem Türkçe hem de İngilizce olduğunu nitelemek amacıyla Türkçe ve İngilizce kelimelerini kaynaştırarak “Şarkı Türkilizce” ya da “Türkingce” dir demeleri de insaf ölçüleriyle bağdaşmamaktadır. Efendim, içinde sadece “şekerim” kelimesinin geçtiği bir şarkı olsa olsa “Tingilice” olur.
İnsan böyle zamanlarda, “Müziğin dili evrenseldir” diyen müzik adamlarını görmek istiyor. Her fırsatta “Müziğin dili olmaz” diyerek, mangalda kül bırakmayan bu zat-ı muhteremler, böyle kritik zamanlarda sanki buhar olup uçuveriyorlar.
Dış güçlerin yürüttükleri kültür emperyalizminin ülkemizi artık iyice etkisi altına aldığını üzülerek müşahede ediyorum. Evet, bir ülkeyi kansız, savaşsız teslim almanın en güzel ve en etkili yöntemine maruz kalmış durumdayız. Bu yozlaşma süreci aslında çok daha önceleri başladı ve günümüzde de dozu iyice arttı.
Uzun yıllar önce, Batı’nın sinsi güçleri, mahremiyetine son derece önem veren Osmanlı’nın kızını adeta çırıl çıplak soyduğu için bize güzellik tacını hiç tereddüt etmeden vermişti. Aynı zihniyet, ülkesine (Türkiye’ye) hakaret eden, ülkesini uluslararası platformlarda zan altında bırakacak eserler verenlere en büyük ödülleri vermeye devam etmektedir. Aynı zihniyet “Every Way That I Can” diyen şarkıcımızı, aferin doğru yoldasın diyerek birinciliğe taşıdı. Bu memlekette, “Türkçeyle bu iş olmaz” yahut “Türkçe bilim dili olamaz” görüşünü savunanlar olduğu müddetçe, daha çok ödüller alırız.
Bu manzarayı görünce aklıma, tarihte hepimizin bildiği “Jön Türkler” ve “Genç Osmanlılar” geldi. Osmanlı’yı parçalamak isteyen karanlık güçler sürekli bu gençlere büyük destek veriyorlardı. Batıcılığa aşırı bir şekilde hayran olan bu gençler, sonunda Osmanlı Devleti’nin parçalanmasına sebep oldular. Lâkin tahtan indirdikleri Cennet Mekân Abdülhamid Han büyük bir olgunluk göstererek bu kişiler hakkında şu sözleri sarf etmişti: “Hayır, bunca okumuş, düşünmüş, kendisini davasına vermiş vatan evladının cibilliyetsiz çıkacağını kabul edemem! Sadece aldandılar, derim. Aldandılar ama, cezalarını kendilerinden çok, aldanmayan milyonlarca mâsum vatan evladı çekti; hem öldüler, hem vatandan oldular.”*
Bizler, mâsum vatan evlatlarının mâsum torunları olarak cezalandırılmak istemiyoruz, yani bu makûs tarihin tekerrür etmesini hiç ama hiç arzu etmiyoruz, onun için gel “shakemeyelim be şekerim!”

* İsmet Bozdağ; Abdülhamid’in Hatıra Defteri: Belgeler Ve Resimlerle, 5. Baskı, İsatanbul 1975, Kervan Yayınları, sayfa 59- 61
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 4 yorum yapılmış )

Hasan [ 2007/03/21 11:56 ]
Dilimizden utanıyor muyuz ki, İngilizce ile katılıyoruz? Biz Türküz. Türkçe konuşur ve söyleriz. Bu Yarışmayı Türkçemiz kadar önemsememeliyiz. Adamların istediği bu zaten. Türke ingilizce şarkı söyletmek. Bu yarışma kültürlerin yarışmasıdır. Kültürünüze sahip çıkın. Bizi kendi Özümüzle kabul etmeyen bir zihniyetle işimiz olmamalı. Saygılar.
ayse [ 2007/03/14 17:10 ]
evet haklısınız hocam bızlere bıseyler o kadr guzel empoze ediliyor ki ne yonde oldugumuzu cogu zaman bızde goremıyoruz bu yarısmada ıng bı sarkı olacak dıe bır kural soz konusu degıl ama ınatla yarısmayı onların gızlı kurallarına gore oynamaya devam edıyoruz uzucu ama bırcogumuzun ne olacak kı dedıgı gercek maalesef bu fakat bırseyler degısmelı artık.
TUNAHAN [ 2007/03/13 21:05 ]
MERHABA ERDİNÇ HOCAM.İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜNDEN ÖĞRENCİNİZİM.YAZILARINIZI BEĞENEREK TAKİP EDİYORUM.YALNIZ BU EUROVISION İLE İLGİLİ SÖYLEMEK İSTEDİĞİM BİR ŞEY VAR.BENCE ŞARKININ TAMAMEN İNGİLİZCE OLMASI DOĞRU OLANI.EĞER BAŞARI BEKLİYORSAK,EĞER UMRUMUZDAYSA BU YARIŞMA,BENCE İNGİLİZCE OLMASI GAYET DOĞAL,HATTA BENCE İNGİLİZCE OLMASI LAZIM.AMA SHAKE IT UP ŞEKERİM KONUSUNDA SİZE KATILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL.BUNA HEM İNG, HEM DE TÜRKÇE BİR ŞARKI DEMEK DOLANDIRICILIK,BUNA İNANMAK DA APTALLIKTIR ELBET.YA TAM TÜRKÇE YAP YA DA TAM İNGİLİZCE...AMA DEDİĞİM GİBİ BENCE EUROVISION'I ÖNEMSİYORSAK ŞARKI İNGİLİZCE OLMALI.BUNUN MİLLİYETÇİLİKLE FİLAN ALAKASI YOK,YANLIŞ ANLAŞILMASIN OKURLARCA.SAYGILAR SUNUYORUM,ERDİNÇ HOCAM SİZİ DE TEBRİK EDİYORUM...
Bozkurt [ 2007/02/22 17:45 ]
Türkçemiz TÜRKLÜĞÜN NAMUSUDUR. Herkes güzel dilimizi koruma noktasında gücü yettiğince gayret sarfetmelidir. Kenan Doğuğu'nun böyle bir şarkıyla Eurovision' a katılmasını şahsım ve arkadaşlarım adına istemiyoruz. Saygılar.

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.06.02 -  Yanlış Hatalar Yapıyoruz :)
 2007.05.24 -  Uzaya Füze Atıldı da Başörtüsüne mi Takıldı !?
 2007.05.22 -  Bugün Amerika İçin Ne yaptın ?
 2007.05.16 -  Cumhurbaşkanlığı Seçimi Hariç “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir”
 2007.05.10 -  Meğerse Bir Koyundan İki Post Çıkarmışlar
 2007.05.03 -  Düzeltiyorum, %5 + %5 = %1
 2007.04.26 -  Denize Düşen Saman Çöpüne Sarılır
 2007.04.16 -  Cumhurbaşkanlığı Sorununa Köklü Bir Çözüm
 2007.04.06 -  “Vefa” Sadece Bir Semtin Adı Değilmiş…
 2007.03.30 -  Size, Suyu İsraf Etmeyin Diyemem…
 2007.03.23 -  Yaşasın Orijinalite !
 2007.03.10 -  Dikkat, Jakoben Çıkabilir!
 2007.03.05 -  Kırk Yıllık Hatırın Hatırına…
 2007.02.22 -  GEL SHAKEMEYELİM BE ŞEKERİM !
 2007.02.12 -  Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmak…
 2007.01.30 -  Aman, Kedidir Kedi…
 2007.01.23 -  Hazır Ol Cenge,Eğer İstersen Sulh-u Salâh
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com