:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Ben yazarım sizde okursunuz… 
Halil Sağırkaya   ( hsagirkaya@haberkonya.com )

Tekrar aynı sütunlarda bulunmak, Konyalılarla Konya dışından hemhal olmak benim için gerçekten ilginç olacak. Dinlenmek, yeni başlangıç, vatan görevi, arayışlar, okumak, yazmak, para kazanmak, dostlar, vefasızlıklar, düşünmek, bilmem ne…

Buradan veda edeliden beri geçen iki sene ve yeniden sizlerle birlikte…

Eeee o zaman hadi Bismillah.

Benim nasıl yazdığımı, neyi hangi üslupla yazdığımı haberkonya okuyucuları az çok bildikleri için, ‘efendim şunları şunları yazacağız, şunları yorumlayacağız’, gibi bir ön açıklamanın içine girmeyeceğim.

Yeni okuyucular zahmet edip bizim sütunu tıkladılarsa, bilsinler ki, bu satırların yazarının okunmak adına hiçbir iddiası yoktur. Her ne kadar başlığa bakıp, ‘bak sen şu işgüzara’ diyenler olacaksa da, ‘ben yazarım sizde okursunuz’ gibi bir iddiada bulunmak bize yakışmaz haşa huzurda.

Hem nasıl olsa, saygıdeğer Türk milleti kimi okuyacağını iyi bilir.

Eh arada kof kafalı yerel ritüellere önemli payeler verip, Ahmet Hakan gibi yeni türlere iltifat yağdırsalar da önemlidir Türk okuru.

Sait Faik’in ölüm merasimine gelenleri gören ada halkının, ‘yav bu adam gerçekten büyük biriymiş be’ nidalarını haykıran da bizim milletimizdir eyvallah. Ünlü edebiyat yazarımızın sağlığında hiçbir kitabını basmazken ölünce enstitüsünü kurduk bu da tamam. Necip Fazıl’ı, Nazım Hikmet’i, Serdengeçti Osman’ı, ne bileyim Attila İlhan’ı hep ölünce şahlandırdık ama hakkımızı yedirtmeyelim Orhan Pamuk’a Nobel ödülü kazandırdık değil mi ya.

Velhasıl boş muhabbet yaptığını itiraf eden Murat Can ile hikâyecimiz Nihat Ada ne der bilmem ama ben güveniyorum haberkonyacılara.

Tamam, aradan bir hayli süre geçti ama zannetmeyin ki haberkonya’yı hiç takip etmedim. Teknoloji çağında internete girmediğimiz gün mü var Allah aşklına? Elim fareye değdiğinde ilk açılan site haberkonya olur ne hikmetse. Hani alışkanlık mıdır yoksa ilk göz ağrısı olmasından mıdır bilmiyorum da, Konya’da nelerin olduğunu öğrenmeden duramıyorum.

Gelin görün ki bu seferki buluşmamız farklı olacak baştan söylemesi. Konya’nın sitesinde Konya’nın dışından yazan yazarlar kervanına bende katılıyorum. Gerçi internetin globelleşmeye büyük hizmeti olduğunu ve her olayı yerellikten kurtardığını öğrendik fakat yine de Konya’dan yazmak isterdi gönül.

İsterdi diyorum çünkü özlüyorum Konya’yı. Bosna’daki evimi, tramvayda uyuklamayı. Ali Baba’daki etli ekmek sefalarını, Gül Bahçe’deki ney tınılarını. Zaferde attığım voltaları, Ateş Baba’da içtiğim çayları. Mevlana’yı, Alaaddin’i, Şems-i Tebrizi’yi… Dostları dostlukları özlüyorum.

Aslında yakın zamanda ziyaret ettim fahri memleketimi. Dedim ki kendi kendime, yahu sanki daha dün buradaydım. Daha evvelki gün Lokman Bey’le bir toplantıyı takip ettik. Hüseyin kardeşimle öğleden önce dertleştik gibi geldi. Mevlana’nın oradan geçerken az ötede kaldığım yurda gidiyordu ayaklarım. Duygulandım…

Bir büyüğe sormuşlar hayat nedir diye. Büyüğün verdiği cevaba bakar mısınız: “Gözümü açtım doğdun dediler. Gözümü kapadım öldün dediler. Gözümü kırptım hayat dediler.”

Yani bütün amaç, bir hoş sada ile anılabilmekte. Bizde onun için buradayız, ondan öte bir gayemiz yoktur bu böyle biline. Eh o zaman hadi Bismillah. Buyurun başlayalım…
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 8 yorum yapılmış )

f.nur [ 2007/05/13 19:40 ]
Tebrik ederim... Tüm yazılarınızı da dikkatle takip edeceğim. Başarılar dilerim Halil Bey.
f.nur [ 2007/05/13 19:40 ]
Tebrik ederim... Tüm yazılarınızı da dikkatle takip edeceğim. Başarılar dilerim Halil Bey.
esat [ 2007/05/11 10:35 ]
tekrar aramıza hoşgeldin halil abi. sen yazdın bizde okuduk ellerine sağlık...
a [ 2007/05/09 17:35 ]
hoşgeldin der başarılar dilerim
Alev [ 2007/05/09 15:27 ]
Haberkonya sitesinde tekrar yazmaya başlamanız gerek biz yazarlar gerekse haberkonya okuyucuları için büyük bir kazanç.Olaylara objektif ve cesur bir üslupa değinen yazılarınızı merakla bekliyoruz.
[ 2007/05/09 11:19 ]
tebrikler... hoşgeldin
rüzgar [ 2007/05/09 10:44 ]
Haberkonyaya tekrar hoşgeldin halil bey. Yazılarınızı özlemiştik. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık...
Düzelti [ 2007/05/08 21:55 ]
dakika bir gol bir sayın yazar; başlıkta geçen ''sizde'' ayrı yazılır yani ''siz de'' olarak yazmanız gerekirdi... kolaylıklar dilerim...

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.07.03 -  Hani söylemesi ayıp
 2007.06.26 -  Ve ben yazmıyorum
 2007.06.18 -  Serseri hayat, beyin keşmekeş
 2007.06.09 -  Milletvekilleri kimin vekili
 2007.05.30 -  Sağdan soldan. İslamcı liberalden
 2007.05.23 -  Merak ediyorum
 2007.05.16 -  Muhtıra vermişler, seçim varmış. Bana ne!
 2007.05.08 -  Ben yazarım sizde okursunuz…
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com