:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Arşivini Silen- Suçundan Kaçan Anket Kurumları 
H.Tekin Gökmenoğlu   ( htgokmen@hotmail.com )

Bir yakınımla yakındaki seçimler üzerine “msn” de sohbet ediyoruz. İster istemez sonuçlar üzerine tahminler yapıyoruz. Fakat tahminlerimiz birkaç parti hakkında birbirinden oldukça farklı. Yakınım, kendi tahmininin haklılığını kuvvetlendirmek için bir anket kurumunun linkini gönderiyor. Bakıyorum sonuçlar benim tahminlerimden oldukça uzak.

Bu durumda ben de, bu anketlerin gerçeklere uzak olduğunu, kamuoyunu etkilemek için maniple edilmiş veya sağlıklı örnekleme yapılmadan ulaşılmış sonuçlar olduğunu iddia ediyorum. Ve benzer gayretlerin 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce de yapıldığını, ama sandık sonuçlarıyla tahminler arasında uçurumlar olduğunu, aklımda kalan oranlarıyla kendisine aktarıyorum.

Tam bu anda iddiamı somut olarak ispat için, arama motorundan “2002 Seçim Anket” kelimelerini girerek, gazetelerden arşiv haberleri göstermek fikri aklıma geliyor. Ama nafile!.. Sanki Türkiye’ye internet 3 Kasım 2002 den sonra gelmiş!... Yahut o dönemde sanki hiç anket yapılıp internet medyasına girmemiş!.. Ne gazetelerin ne de anket kurumlarının sitelerinde bir haber var!.. Sadece meselâ Hasan Cemal gibi birkaç köşe yazarının anketlere yaptığı atıflar var.

Ama “2002 Genel Seçim Sonuç” kelimeleri ile arama motoruna girdiğinizde karşınıza tam 1.060.000 sonuç çıkıyor. Elbette bu sayıda o tarihlerde yapılmış anket sonuçları beklemiyoruz. Ama arşivde bu rakamın binde biri kadar anket haberi olsa yine 1000 den fazla anket sonucu haberi karşımıza çıkmalı değil miydi?

Demek ki o tarihte ülkemizde internet varmış. Demek ki vakıayı kimse inkar edip silemiyor ama çeşitli sâiklerle yapılmış anket sonuçlarını arşivlerden silmek ve inkar etmek çok kolay oluyor.

Bu kuruluşlar maalesef arşivlerini, suç izlerini yok edercesine siliyorlar ve sırtlanın önünden kaçan ceylan gibi arşivlerinde yer alan tahminlerden kaçıyorlar.

Keşke diyorum, matbu gazetelerin yazılı arşivlerine sahip olsam da, o tarihlerde yayınlanan anket sonuçlarıyla milletin nasıl yönlendirilmeye çalışıldığını, sosyal mühendislik gayretleri gösterildiğini siz sevgili okurlarımla paylaşabilme imkânım olsa!..

Benim bu noktada kamuya hizmet iddiasındaki büyük “medya” veya “sivil toplum” kuruluşlarına bir teklifim var. Bunlar, seçim sonuçlarına en yakın tahmini yakalayan kurumsallaşmış anket kuruluşları için ödüller vaat etsin. Kamuoyu önünde “güvenilirlik yıldızı” takdir etsin. En ekstrem tahmini ile gerçekleri saptırma gayretinde olanların da deşifre olmasını sağlasın. Belki bu sayede, bir ölçüde de olsa bilerek bilgi kirlendirme ve maniple teşebbüslerine darbe vurulmuş olur.

Bakın size, yukarıda söz ettiğim, o tarihlerdeki anketlere atıfta bulunan, Hasan Cemal’in Milliyet’te 24 Ekim 2002 de yayınlanan makalesinden bir bölüm aktarıyorum.

“Sekiz anket, sekiz sonuç!

Sekiz tane seçim araştırması. Hepsi ayrı kuruluşlar tarafından bu ayın ilk üç haftasında yapılmış.
AKP hepsinde birinci.
En yüksek yüzde 30, en düşük yüzde 22.4 oy gözüküyor Tayyip Erdoğan’ın partisinde...
CHP tümünde ikinci parti.
En düşük yüzde 11.3, en yüksek 18.3 oyu var CHP’nin...
GP, üçüncü parti.
Ama genellikle barajın altında. Yüzde 6.6’yla yüzde 13 oy gözüküyor Uzan’ın partisinde.
DYP 5.4’le 9.2’de.
Sekiz araştırmadan altısında Doğru Yol oyları, yüzde 5.5’la 6.5 arasında değişiyor. Yani baraj tehlikesi var Çiller’in.
MHP 3.6 ile 7.9’da.
……………..”

Yorumu size bırakırken sadece şunu söylüyorum. Bu sekiz anket kuruluşundan mesela biri, GP yi %13 gösterirken, aynı kuruluş AKP yi 22.4, MHP yi 3.6 gösterebilmiştir. Yani bu “en yüksek-en düşük” oranlar, tek bir kuruluşun tespit ettiği anket opsiyonları değil, sekiz farklı kuruluşta ayrı ayrı elde edilen sonuçlardır.

Bilinen bir gerçek ki, tip anket sonuçları özellikle baraj endişesi olan partileri etkilemektedir. Bu yüzden sağduyulu seçmen, bu derece arşivlerinden kaçan ve onları silen kuruluşların tahminleri doğrultusunda değil, vicdanlarının sesi istikametinde oy kullanması, “millî irâde”nin ortaya çıkması açısından en sağlıklı yoldur.


Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 5 yorum yapılmış )

adviser [ 2007/05/17 01:01 ]
Türkiyede basın ve medya kuruluşları belli zihniyetleri destekleme veya bu zihniyetleri halka empoze etme amacıyla kurulduğu için ister istemez subjektif bazı yaklaşımlar sergileyebilmektedir. anketler de bu zihniyetin bir parçası olarak düşünülmelidir. halkı yanıltma amacıyla halkın gözü önünde çok çeşitli siyasi ve ideolojik oyunlar oynanmaktadır. sayın hocamın değerlendirmesini son derece haklı ve isabetli bulmaktayım. fakat bizim halkımız kimin haklı veya haksız olduğunu çok iyi bildiği için bu tür hile ve oyunlara aldanmayacaktır. bu tür hileli yaklaşımların milletimizin irade ve tercihlerini etkilemeyeceğini düşünüyorum. umarım halk bütün bu yanlışlıklara rağmen en doğru kişiyi belirlemede zorlanmayacaktır...
hakan [ 2007/05/16 22:49 ]
gerçeklerden cok uzaklarda olan, halkı yönlendirme amaçlı toplum mühendislerinin düştüğü trajikomik durumu afişe etmeniz çok isabetli olmuş. halkın bu tip yazıların gerçek amacını anlaması adına hem yazınız hem de teklifiniz son derece faydalı.... teşekkürler
hakan [ 2007/05/16 22:48 ]
gerçeklerden cok uzaklarda olan, halkı yönlendirme amaçlı toplum mühendislerinin düştüğü trajikomik durumu afişe etmeniz çok isabetli olmuş. halkın bu tip yazıların gerçek amacını anlaması adına hem yazınız hem de teklifiniz son derece faydalı.... teşekkürler
Denka [ 2007/05/15 22:55 ]
sayın hocam türkiyede özelikle toplumsal konularda söz sahibi olduklarını sananlar perdenin arkasında çıkar ve menfaat hesabı üzerine hareket ederler ve toplumu destek aldıkları güç odakları adına maiple ederler.Dolayısıyla bu tür anket şirketlerine ve sonuçlarına gülerek bakarım.sizde gülün gülmek size yakışıyor selamlar
Yaman Adam [ 2007/05/15 15:18 ]
Anketler, yalan makinesinin psikolojik ürünleri olarak kitleleri maniple etmek için yapılıyor izlenimi veriyor. Bunun yanında sistem tarafından ciddi anketler de yapılmıyor değil. Bunları görmeniz/görmemiz zaten mümkün değil. Araştırmacı şirketler, bu işi para karşılığında ve siparişe göre kurguluyorlar. Özellikle genç seçmenleri etkilemek açısından yapılan bu anketler, kararsız oylara yönelik bir maniple vasıtası olarak artaya çıkıyor.
Partiler ise, kendi önlerini görmek ve oy potansiyellerini belirlemek açısından bu araştırma şirketlerine başvuruyorlar. Siyaset ileriyi görebilme ve sezinleme sanatı olduğuna göre; bu aletin gerekliliği de kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu çeşit araştırmalar, kamuoyu ile sonradan paylaşılan araştırma örneklemeleridir. Ciddiyeti sonradan farkedilirler.
Yalan ve yalanlar her zaman silinmeye mahkumdur.
Yalanla bir yere varılamayacağını onlarda biliyorlar. Fakat yine de riyakarca gerçek yüzlerini saklama gereği dahi durmuyorlar.

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.07.23 -  Büyük Birlik AKP de Gerçekleşti
 2007.07.19 -  Zamane gençliği
 2007.07.06 -  Bereketli, Hareketli, Heyecanlı Temmuz
 2007.06.14 -  Bir Kazan Kaynar Su
 2007.06.05 -  Şimdi de Millet Konuşacak
 2007.05.30 -  Sınavlar ve öğrencilerin geleceği
 2007.05.22 -  Oy Kullanmayacağım!.. Ta ki…
 2007.05.15 -  Arşivini Silen- Suçundan Kaçan Anket Kurumları
 2007.05.07 -  Mumcu ve bir Temel fıkrası
 2007.05.02 -  İktidarı Vaftiz Ettiler
 2007.04.25 -  HAYIRLI OLSUN
 2007.04.17 -  BBP Ne Yaparsa, Ne Yapar?
 2007.04.10 -  Hukuksuz Siyaset
 2007.04.03 -  Halimiz ve Kutlu Doğum
 2007.03.28 -  Bugünkü Konya
 2007.03.20 -  Konyalı-Kastamonulu Çanakkale’de Şehadet Arkadaşı
 2007.03.13 -  Tescilli Konyalı
 2007.03.06 -  Yeni Vatan-ı Aslî Konya
 2007.02.27 -  Her Ay Konya-Ankara (Konya'da çeyrek asır 3)
 2007.02.20 -  Ankara'daki Konya (Konya’da Çeyrek Asır 2)
 2007.02.13 -  KONYA’DA ÇEYREK ASIR (I)
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com