:. Haberler
  Bilişim
  Dünya
  Eğitim
  Ekonomi
  Kültür Sanat
  Politika
  Sağlık
  Spor
  Yaşam

  :. Gruplar
  Hava
  Söyleşiler
  Yazarlar

Muhtıra vermişler, seçim varmış. Bana ne! 
Halil Sağırkaya   ( hsagirkaya@haberkonya.com )

Tarih 27 Nisan saat 23.00. Yeni şehir fethetmiş komutan edasıyla girdim eve. El yüz yıkama seremonilerinin ardından üzerime rahat bir şeyler giyip geçtim televizyonun karşısına. Tamam mesleğe yıllarımızı vermedik ama bizde gazeteci sayılırız ucundan kıyısından. NTV, CNN önderliğinde bilumum haber kanallarını hatmettim. Asayiş berkemal şükür olsun.

Eee o zaman durulur mu? Zaplamak gerek elbette.

Ekonomideki son rakamları, cumhurbaşkanlığı seçimini, Deniz Baykal’ın hükümeti topa tutmasını dinlemektense, birbirinden ihtişamlı ünlülerin katıldığı yarışmaları izlemek daha akıllıca bu saatte. Fakat onlarda da tad tuz yok, zapla babam zapla.

Dön dolaş yine NTV.

Ekranın sol köşesine koca puntolarla yazılmış, SON DAKİKA, ibaresi.

Acep ne ola?..

Ekrandaki güzel giyimli ablam tekrar tekrar anons yapıyor: Genel Kurmay Başkanlığı internet sitesinde çok sert bir bildiri yayınladı.

Ya diğer kanallar…

Flaş flaş flaş… Askerden hükümete ültimatom.

80’de darbe olmuş hatırlamıyorum ufacıktım. Sonrasında Turgut Özal, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller… Aman es geçmeyelim bir de Süleyman Demirel. Hayatımızı şekillendirdiler. 28 Şubat’ı da yaşadık babasından. Şimdi de muhtıra gibi bildiri. Ve Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül…

Bildiri yayınlandı ama darbe olmadı. Artık darbeler öyle açıktan olmuyormuş, post moderninden oluyormuş ya, bunu da çok bilen ağzı pipolu yazarlarımız yazar biz hiç girmeyelim.

Anayasa mahkemesi kararı, cumhurbaşkanlığı seçim turları, 367 barikatı, Mumcu Ağar ikilisi, erken seçim, milletvekilleri aday adayları. Hareketlilik, heyecan, adrenalin…

Her gün bir sürü gazete okuyorum, onlarca yazar. Koca koca puntolarla tarihe geçecek manşetler. Yazarlarımızın bitmez tükenmez nabız yoklamaları.

Ve fakat her gün eve gitmek için nehir üzerinden geçmem lazım. Tamam ülkemin içine düştüğü siyasi buhrana herkes kadar benimde içim yanıyor, mideme kramplar giriyor. Amma velâkin ihtişamlı akışına bakmaktan korktuğum nehrin, şimdilerde suyun altındaki taşlarının ortaya çıkması her şeyden çok asabını bozuyor. Unutuyorum o zaman 367’yi, siyasi atraksiyonları, seçim sandığını.

İnanmıyor musunuz bana?

Eskişehirliyseniz Porsuk Barajına gidin, Urfalıysanız Atatürk Barajına. Tekirdağlıysanız Şarköy’e uğrayın, Sakarya’da ikamet ediyorsanız Sapanca Gölüne bir zahmet göz atın. Tamam Konyalısınız. O zaman sizi May barajına Altınapa barajına gitmeye davet ediyorum. Beyşehir Gölü’nü de siz unutmazsınız herhalde.

Gidin gidin de su seviyesinin seviyesizliğini görün.

Küresel ısınma varmış bunu öğrendik. Peki küresel küresel ısınacak mıyız? Ya da nereye kadar ısınacağız?

Yeni cumhurbaşkanımızın kim olacağı önemli, sandıktan kimin çıkacağı da çok önemli. Peki UNESCO’nun ‘Su kıtlığı ile mücadele’ çağrıları bunlardan daha az mı önemli? Ekolojik dengeyi bozanların salt çoğunlukla yuhalanması, seçim mitinglerinde saf tutmaktan önemsiz mi acaba?

Ya susacaksınız ya da susuz kalacaksınız.

Takdir sizin…
Köşe Yazısı Hakkındaki Yorumlarınız ( Toplam 1 yorum yapılmış )

emrullah [ 2007/05/16 18:27 ]
BUNDAN BİRKAÇ YIL ÖNCE YAZILARINIZI BÜYÜK BİR DİKKATLE TAKİP EDERDİM. TA Kİ O VEDA YAZINIZI YAZANA KADAR. ÜZÜLMÜŞTÜM AMA ŞÜKÜRLER OLSUN TEKRAR ARAMIZA DÖNDÜNÜZ.
HOŞ GELDİNİZ SAYIN HALİL BEY. DEĞERLİ YORUM VE YAZILARINIZI BÜYÜK BİR HEYECANLA OKUYUP TAKİP EDECEĞİZ....
SEÇİM AREFESİNDE SEÇİMDEN VE SİYASİLERDEN SIKILMIŞ BİR VATANDAŞ OLARAK GÜZEL BİR YAZINIZ OLDUĞUNU BÖYLESİ SOFT KONULARA DEĞİNEREK BİZLERİ RAHATLATMANIZI İSTİRHAM EDİYORUM. SAYGILARIMLA EMRULLAH

 


Yazarın Tüm Yazıları
 2007.07.03 -  Hani söylemesi ayıp
 2007.06.26 -  Ve ben yazmıyorum
 2007.06.18 -  Serseri hayat, beyin keşmekeş
 2007.06.09 -  Milletvekilleri kimin vekili
 2007.05.30 -  Sağdan soldan. İslamcı liberalden
 2007.05.23 -  Merak ediyorum
 2007.05.16 -  Muhtıra vermişler, seçim varmış. Bana ne!
 2007.05.08 -  Ben yazarım sizde okursunuz…
Aslan Korkmaz gelirken, Tuzcuoğlu giderken…
Lokman Koyuncuoğlu
Çokeşliliğe “hayır” mı diyorsunuz?
Mert Aslan
Otur oturduğun yerde
Memduh Nihat Ada
Davos Krizi; Erdoğan milat attı, Perez yavuz hırsız.
Taner Aydın
Affan Dede'ye para saydım
Mustafa Azılıoğlu
Boya boya çek
Huriye Karnap
Her ıslanan anlamaz!
Semra Hoyraz
MÜSİAD Farkı
Aydoğan Deveci
Davos ve sonrası…
Dr.Ali Can
Anlatma Sanatı
Alev Ayyıldız
Yapboz
Nadide Ü.Altıparmak
Göçmen Kuştu Kalbim
Hakan Bahçeci
 

Bu Site Konda İletişim ve Medya Grubunundur.
E-Posta: bilgi@haberkonya.com